Sayur Lodeh (Endonezya)

Sayur lodeh, hindistancevizi sütünde pişirilmiş sebzelerle yapılan geleneksel bir Endonezya yemeğidir. Patlıcan, jackfruit, melinjo, uzun fasulye ve havuç yemekte en yaygın kullanılan sebzelerdir. Ancak sayur lodeh o kadar çok yönlüdür ki herhangi bir sebze kullanılabilir.

Baharatlar da ayarlanabilir, ancak sayur lodeh her zaman bolca baharatlanmış olmalıdır. Sayur lodeh’in kökeni Endonezya’nın Java adasıdır ve geleneksel olarak belirli özel günleri kutlayan slametan – Cava bayramlarında servis edilir.

Yemek, Java’dan Endonezya’ya yayıldı ve çok sayıda geleneksel Endonezya restoranında veya seyyar satıcı merkezlerinde bulunabilir. Genellikle pirinç ve dilimlenmiş lontong pirinç keklerinin yanında yenir. En sık eşlik edilenler arasında tuzlu balık, tavuk veya sığır eti ve kızarmış hindistancevizi pullarıyla yapılan bir yemek olan baharatlı serundeng bulunur.

Sayur lodeh tipik olarak ana yemek veya başlangıç olarak servis edilir ve genellikle sıcak olarak yenir. Geleneksel olarak bir Endonezya yemeği olmasına rağmen, Singapur ve Malezya’da da sıklıkla hazırlanır.