Chifle (Peru)

Tipik olarak Peru bölgesi Piura ve Ekvador ile ilişkilendirilen chifles, ince dilimlenmiş, kızarmış yeşil plantainlerdir. Enine veya boyuna dilimlenebilirler ve ev yapımı çeşitler genellikle taşınabilir bir sokak yemeği olarak satılırken, süpermarketlerde bulunan fabrikada üretilen atıştırmalıklar da vardır.

Kızarmış plantainlerin benzer versiyonları Guatemala, Küba ve Porto Riko gibi birçok Latin Amerika ülkesinde bulunur.

Chifle Tarifi

Chifle İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 adet yeşil plantain muzu (olgunlaşmamış)
Sıvı yağ (kızartma için)
Tuz

Chifle Nasıl Yapılır

Plantain muzlarının kabuklarını soyun ve muzları ince halkalar veya uzunlamasına dilimler halinde kesin. Dilimlerin kalınlığı yaklaşık 2-3 mm olmalıdır.

Geniş ve derin bir tencereye sıvı yağı dökün ve orta-yüksek ateşte ısıtın. Yağın sıcaklığı yaklaşık 175°C (350°F) olmalıdır.

Plantain dilimlerini tek seferde fazla kalabalık olmayacak şekilde yağa dikkatlice koyun. Dilimlerin üzerine birbirine yapışmamaları için hafifçe bastırarak yağa batırın.

Plantain dilimlerini altın rengi ve gevrek olana kadar kızartın. Bu işlem her dilim için yaklaşık 2-3 dakika sürecektir.

Kızarmış plantain dilimlerini bir köpük kaşığı veya süzgeç ile yağdan alın ve kağıt havlu üzerine yerleştirin. Bu, fazla yağın süzülmesine yardımcı olacaktır.

Sıcak chifle dilimlerine tuz serpin ve karıştırarak tüm dilimlerin eşit şekilde tuzlanmasını sağlayın.

Chifle’yi sıcak veya oda sıcaklığında servis yapın.

Chifle, atıştırmalık olarak tüketilebilir veya Peru’nun ünlü ceviche yemeği ile birlikte de servis edilebilir. Dilerseniz, chifle’yi baharatlı veya tatlı soslarla da servis edebilirsiniz.