Candied Apples, Elma Şekeri (Amerika)

Jöleli elmalar olarak da bilinen parlak, kırmızı ve tatlı elma şekerleri, 1908’de Newark’tan bir şeker üreticisi olan William Kolb’un eritilmiş şeker, kırmızı renk maddesi ve tarçın aroması ile bir şurup yaptığında New Jersey’de icat edildi. Elmarın birkaçını şuruba batırdı ve onları dükkanının vitrinine yerleştirdi.

Tatlı çok ucuza satıldığından, Jersey Sahili’ne yayıldı ve kısa süre sonra ülke çapında seyahat eden sirkler ve çok sayıda şeker dükkanı tarafından benimsendi. En iyi elmalı şekerler, ince ve parlak kaplamalarının tatlılığını Gala, Granny Smith veya McIntosh gibi ekşi ve gevrek elma çeşitleriyle eşleştirmelidir.

Geleneksel olarak tahta çubuklara batırılmış elmalar Amerika Birleşik Devletleri’nde Cadılar Bayramı ile ilişkilendirilir, aynı zamanda uluslararası olarak da popüler olmuşlardır.

Elma Şekeri Tarifi

Elma Şekeri İçin Gerekli Malzemeler

12 küçük kırmızı veya yeşil elma (herhangi bir çeşit)
12 dondurma çubuğu
3 su bardağı şeker
1/2 su bardağı hafif mısır şurubu
1 su bardağı su
1/2 çay kaşığı kırmızı gıda boyası

Ekipman: şeker termometresi

Elma Şekeri Nasıl Yapılır

Elmaları yıkayın ve iyice kurulayın. Dondurma çubuklarını elmaların içine sıkıca yerleştirin. Elmaları pişirme spreyi ile kaplanmış mumlu kağıtla kaplı bir çerez kağıdına koyun.

Şeker, mısır şurubu ve suyu kalın tabanlı bir tencerede orta ateşte birleştirin. Bir kaynamaya getirin ve bir şeker termometresi 150 ºC’ye  ulaşana kadar karışımı pişirin.

Şeker karışımını ocaktan alın ve kırmızı gıda boyasını dikkatlice karıştırın. Gıda boyanızın kalitesine ve etkisine bağlı olarak belirtilen ½ çay kaşığından fazlasını eklemeniz gerekebilir.)

Elmaları teker teker dikkatlice şeker karışımına batırın, iyice kaplayacak şekilde döndürün ve fazlalığın tavaya geri damlamasına izin verin. Kaplanmış elmaları hazırlanan çerez kağıdına aktarın ve şeker tamamen sertleşene kadar soğumaya bırakın.