Dalgona Candy (Güney Kore)

Dalgona, Güney Kore’den gelen geleneksel ve nostaljik bir şekerdir. Son zamanlarda Squid Game adlı Netflix hit dizisi tarafından popüler hale getirildi. Dalgona, şekerin eritilip kabartma tozu ile karıştırılmasıyla yapılır. Karışım köpürmeye başlamalı ve çırpılmış kahveye benzemelidir.

Düz bir yüzeye dökülür ve sertleşmeden ve doku kırılgan hale gelmeden önce bir kalıpla basılan ince bir diske düzleştirilir. Dalgona’nın tadını çıkarırken, işin püf noktası, kırılmaması için kalıbın etrafında yemektir ve bazı sokak gıda satıcıları, şekli korurken şekerin dış kısmını başarılı bir şekilde koparırlarsa çocuklara başka bir dalgona verirler.

Dalgona Candy Tarifi

Dalgona Candy İçin Gerekli Malzemeler

Ekipman
Küçük tencere/tava
Tahta çubuk veya büyük şiş
Düz metal ölçü kabı
Pişirme kağıdı
Kurabiye kalıbı

Malzemeler
2 yemek kaşığı toz şeker
1 tutam kabartma tozu

Dalgona Candy Nasıl Yapılır

Bir ölçüm kabının altını hafifçe yağlayın ve tezgahınıza pişirme kağıdı koyun.

Metal bir kepçeye iki yemek kaşığı şeker ekleyin, ardından doğrudan orta ateşte ve şeker eriyene ve açık amber rengi alana kadar tahta bir çubukla sürekli karıştırarak koyun.

Ateşten alın, ardından bir tutam kabartma tozu ekleyin ve katılaşana kadar kuvvetlice karıştırın.

Karışımı pişirme kağıdına iki eşit daire şeklinde dökün, ardından hazırlanan ölçüm kabını kullanarak yarım santimden biraz daha ince, düz bir tabaka oluşturacak şekilde bastırın. Ölçü kabını yaklaşık 8 saniye orada bekletin, ardından çıkarın ve kurabiye kalıbınızla bir şekle bastırın. Şekerin kalan kısmı için aynısını tekrarlayın.