Çiğ Börek (Türkiye)

Çiğ börek özellikle Türkiye’deki Tatar topluluğu arasında popülerdir. Hamur su, şeker, un, yağ, tuz ve mayadan yapılırken, dolgu kıyma, soğan, baharat ve (bazen) peynirle yapılır.

Hamur, dolgunun üzerine katlanır ve altın kahverengi olana kadar derin yağda kızartılmadan önce yarım daire şeklinde şekillendirilir. Yanında ayran veya yoğurt ile çiğ börek servis edilmesi tavsiye edilir.

Çibörek , Kırım Tatarları arasında adı birleşik olarak: Şırbörek, Şuberek, Çiberek, Çuberek, Çiborek şeklinde adlandırılır. Türkiye Türkçesi’nde adlandırılırken yanlış bir anlam kazanarak çiğ börek olmuştur, bu yemek çiğ köfte gibi çiğ et ihtiva etmez, ancak et böreğe pişirilmeden konur.

Yarımca Trakya mutfağının sevilen bir hamur işidir. Yarım ay şeklinde katlanmasından sebep bu isimi almıştır.

Böreğin adı konusunda çeşitli görüşler vardır. Bir görüş “şırbörek” adının pişerken çıkan kızarma sesinden geldiğini öne sürerken, diğer bir görüş de Kıpçak lehçesinde lezzetli anlamına gelen “şı”, “çi” kelimesinden geldiğini öne sürer.

1860 Kırım Savaşı’nın da etkisiyle, göçmen Tatarlar tarafından Anadoluya getirilmiştir. Bu göçün önemli bir kısmını alan Eskişehir mutfağının parçası olmuştur.

Eskişehir Çiğböreği (Çibörek) Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır.

Çiğ Börek Tarifi

Çiğ Börek İçin Gerekli Malzemeler

Hamur
25-30 gr yaş aktif maya/7 gr instant maya
2 su bardağı ılık su
1 yemek kaşığı tuz
2 yemek kaşığı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı şeker
5-6 su bardağı un

Dolgu
200-250 gr yağsız kıyma
1 büyük soğan, ince doğranmış/rendelenmiş
1 tatlı kaşığı tuz tadı
½ su bardağı su
¼ çay kaşığı karabiber
¼ çay kaşığı kimyon
¼ çay kaşığı kırmızı biber
½ su bardağı kanola yağı kızartmak için

Çiğ Börek Nasıl Yapılır

Ilık su, şeker ve mayayı bir kaba koyun. Şeker ve mayayı iyice karıştırarak eritin. Ardından tuz, yağ ve unu ekleyin, hamur elastik ve yapışkan olmayan hale gelene kadar 8-10 dakika yoğurun. Hamurun üzerine plastik bir örtü veya bez örtün ve ılık bir yerde hacmi iki katına çıkana kadar 2 ila 4 saat dinlendirin.

Hamuru tezgahın üzerine koyun yoğurun. Daha sonra tezgaha biraz un serpin ve 16-18 parçaya bölün. Daha sonra bir merdane ile her parçayı yaklaşık 20 cm çapında açın.

Bu arada tüm iç malzemeleri bir kapta karıştırın. Daha sonra iç harcı 16-18’e bölün.

Daha sonra açtığınız hamurun yarısına iç harcı yayın. Diğer yarısını katlayın ve uçlarını parmak uçlarınızla bastırarak yapıştırın. Tüm hamur parçalarına aynı işlemi yapın. Kenarları kesmek için hamur bıçağı veya pizza bıçağı kullanabilirsiniz.

Bir tavada sıvı yağı kızdırın ve böreklerin iki tarafını da altın rengi olana kadar kızartın.

Yoğurt veya ayran ile servis edebilirsiniz.