Hamburger Aalsuppe (Almanya)

Hamburger Aalsuppe, Hamburg’dan gelen geleneksel bir yılan balığı çorbasıdır. Geçmişte, birkaç yüz yıl önce, yılan balığı içermiyordu ve aslında kuzey Alman lehçesinde aol suppe olarak adlandırılıyordu; bu, jambon kemikleri ve eski meyve ve sebzeler gibi artık malzemelere atıfta bulunarak, tüm çorba anlamına geliyordu.

Hamburg bölgesi dışındaki Almanlara aol, yılan balığı anlamına gelen Aal gibi geldi, bu yüzden yılanbalığının çorbada eksik olduğundan şikayet ettiler. Akıllı aşçıların et suyuna yılan balığı eklemeye başladığı ve bu süreçte çorbanın fiyatını iki katına çıkardığı 18. yüzyılın sonlarına kadar durum böyleydi.

Çorba için sabit bir tarif yoktur, ancak taban her zaman sirke ve şekerle tatlandırılmış ve ona zıt tatlar veren berrak bir jambon suyuyla hazırlanır. Olağan malzemeler arasında havuç, pırasa, kuru erik, elma ve armut, köfte köfteleri ve kekik, kişniş, mercanköşk ve adaçayı gibi baharatlar bulunur.

Yılan balığı ince ince dilimlenir ve son anda tencereye ilave edilir. Bu çorbanın tatlılığını dengelemek için Rheingau gibi sek beyaz bir şarap veya bir şişe bira ile eşleştirmeniz önerilir. Çorba günümüzde yılan balığı olmadan hazırlanırsa, buna Verlorene Aalsuppe (kayıp yılan balığı çorbası) denir.