Shark Fin Soup (Çin)

Shark fin soup, köpek balığı yüzgeci ile yapılan ve tavuk ya da başka bir tür et suyu ile tatlandırılan, Çin kökenli bir çorbadır. Köpekbalığı yüzgeci lezzet açısından biraz nötrdür ve yemeğe doku eklemek için kullanılır. İlk köpekbalığı yüzgeci çorbasının, Sung Hanedanlığı döneminde, gücünü, zenginliğini ve cömertliğini misafirlerine göstermek isteyen bir imparator tarafından icat edildiğine inanılıyor.

Bu nedenle bu pahalı yemeğin hazırlanıp servis edilmesi artık bir saygı göstergesi olarak görülüyor. Bugün çorba, Çin kültüründe sağlık ve refahı temsil eden ve genellikle özel günler için ayrılan Büyük 4’ün bir parçası, diğer üçü ise deniz kulağı, deniz hıyarı ve balık gırtlağı.

Shark fin soup, çorbada sunulan köpekbalığı yüzgecinin türüne bağlı olarak, kaseleri 5 ila 2.000 dolar arasında değişen bir statü sembolüdür. Bununla birlikte, köpekbalığı yüzgeci işlemi ve canlı yüzgeçleri bulunan ve okyanusta yüzemeyen veya hayatta kalamayan köpekbalıklarına yapılan insanlık dışı muamele nedeniyle, Shark fin soup, dünyadaki köpekbalığı popülasyonları için en büyük tehditlerden biri olarak kabul edilir ve bazı kuruluşlar hala bu lezzetli, ancak tartışmalı Çin çorbasının tüketimini aktif olarak durdurmaya çalışıyor.