Filet Americain (Belçika)

Alışılmadık isminden dolayı bazen biftekle karıştırılsa da, filet Américain çiğ sığır eti ile yapılan bir yaymadır. Bu popüler yemek, daha ünlü steak tartarın yakın akrabasıdır, ancak fark, filet Américain’nın bir kıyma makinesinde kıyılmış eti kullanmasıdır.

Bu Belçika klasiğinde sadece yağsız ve kaliteli dana eti kullanılır ve etler çiğ olarak servis edildiğinden mümkün olduğunca taze olmalıdır. Et öğütüldüğünde, genellikle bolca baharatlanır ve kıymayı bir arada tutmaya yardımcı olan soğan, kapari, hardal, mayonez, çiğ yumurta, tabasco ve Worcestershire sosuyla zenginleştirilir.

Filet Américain’ı restoranlarda servis etmenin iki yolu vardır: tamamen hazırlanmış veya tüketicilerin kişisel tercihlerine göre çeşnileri eklemesi için bırakılmıştır. Joseph Niels’in yemeği 1924’te icat ettiğine ve Brüksel’deki restoranında servis eden ilk kişi olduğuna inanılıyor.

Filet Américain genellikle krakerlerin üzerine sürülür ve başlangıç olarak servis edilir, ancak bazen ana yemek olarak patates kızartması ve yanında taze salata ile servis edilir. Ancak yerel halk, karışımı bir parça kıtır ekmek üzerine yaymayı ve sandviç olarak tüketmeyi tercih ediyor.