Steak Tartare (Fransa)

Steak tartar, tuz, karabiber, Worcestershire sosu ve tabasco veya hardal ile tatlandırılmış, ince kıyılmış çiğ sığır veya at etinden yapılan bir başlangıç yemeğidir. Et, çiğ yumurta sarısı, kapari, soğan, maydanoz ve (bazen) doğranmış kornişon ile birleştirilir.

Servis edildiğinde, steak tartara genellikle kızarmış ekmek, çavdar ekmeği veya patates kızartması eşlik eder. Steak tartarın orijinal olarak, 20. yüzyılın başında Fransa’da ortaya çıkan bir çiğ kıyılmış biftek yemeği olan beefsteack à l’Américaine’in bir varyasyonu olduğuna inanılıyor.

Bu varyasyon, steak tartar, başlangıçta tartar sosuyla servis edildi ve onunla servis edilen her şey, à la tartare olarak biliniyordu.

Steak Tartar Tarifi

Klasik bir steak tartar, bir parça yağsız sığır etinin ince ince kıyılması, tuz, karabiber ve Worcestershire sosuyla tatlandırılması ve ardından bir köfte haline getirilmesiyle hazırlanır. Son olarak köftenin üzerine çiğ yumurta sarısı sürülür. Steak tartar tipik olarak doğranmış soğan, taze maydanoz ve kapari ile servis edilir. Aslında, birçok kültür steak tartar tarifini almış ve kendisine uygun hale getirmiş. Rabiff (İsveç ), gyuniku sashimi (Japonya), befsztul tartarski (Polonya), steak tartarın ne kadar yaygın ve çekici hale geldiğinin örneklerinden sadece birkaçıdır. Kültüre bağlı olarak, biftek tartar, turşu, doğranmış frenk soğanı, yaban turpu, Dijon hardalı ile servis edilebilir. Örneğin, İsveç steak tartarına genellikle ince kıyılmış maydanoz ve limon suyuyla karıştırılmış güzel kokulu bir tereyağı olan maître d’hôtel eşlik eder.

Steak Tartar İçin Gerekli Malzemeler / 1 Kişilik

150-200 gr yağsız dana eti
Tuz
Biber
Kırmızı biber
Worcestershire veya Tabasco sosu
1 çiğ yumurta sarısı
1 yemek kaşığı doğranmış soğan
1 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz
1 yemek kaşığı kıyılmış arpacık
Kapari
Domates ketçabı
Zeytin yağı

Steak Tartar Nasıl Yapılır

Yağsız sığır eti (dana filetosu, üst but veya but biftek) kıyın. Tuz, karabiber, biraz acı biber ve birkaç damla Worcestershire veya Tabasco sosuyla tatlandırın.

Kıyılmış eti bir top haline getirin, bir tabağa koyun, ardından ortasını çukur yapın ve oyuğa çiğ yumurta sarısı koyun.

Köftenin etrafına doğranmış soğan, arpacık soğanı, maydanoz ve yıkanmış kaparileri dizin.

Yemeği zeytinyağı, ketçap ve Worcestershire sosuyla servis edin.

 

İpuçları

Et: Mümkün olan en iyi steak tartar yapmak için, yapmayı planladığınız gün satın aldığınız taze otla beslenmiş sığır eti kullanın. Ek olarak, önceden steak tartar yapmayın. Bunu yaparsanız, oda sıcaklığında iki saatten fazla kalmamasına dikkat edin. Mükemmel bir steak tartar, çok fazla yağ içermeyen lezzetli bir kesim gerektirir. Et ne kadar hassas olursa, o kadar az kıkırdakla karşılaşırsınız.

Doğrama: Eti doğramayı daha az zahmetli hale getirmenin en kolay yolu, kesmeden önce eti 15 dakika kadar soğutmaktır. Doğrama işlemini mümkün olduğunca servis zamanına yakın yapın. Oksitlendiğinde etin tadı ve rengi büyük ölçüde azalır.

Hardal: Hardal kullanmak steak tartar lezzetini ve kıvamını önemli ölçüde artırabilir; ancak mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için uygun Dijon hardalı kullandığınızdan emin olun.

Hava sıcaklığı: Steak tartar en iyi şekilde soğuk servis edilir. Eti doğramadan önce soğutmanın yanı sıra, kullanmayı planladığınız karıştırma kaplarını ve tabakları da buzdolabında bekletin.

Servis: Steak tartar servis etmenin iki farklı geleneği vardır. Steak tartarı mutfakta kendiniz bir araya getirebilir, isterseniz restoranlarda olduğu gibi sofra başında hazırlayarak misafirlerinizin klasik bir steak tartar hazırlamanın görkemli sürecine tanık olmasını sağlayabilirsiniz.

Yan Yemekler: Steak tartar başlı başına bir mutfak şaheseri olsa da, yanında sunduğunuz şey genel yemek deneyimini büyük ölçüde etkileyebilir. Steak tartar en yaygın eşlikçileri taze pişmiş bagetler, patates kızartması, kornişon, çeşitli çeşniler, Dijon hardalı, kapari, doğranmış soğan, maydanoz olabilir. Bununla birlikte, daha karmaşık dokular arıyorsanız, kabak çekirdeği, kızarmış arpacık ve nori gibi modern karışımlar bifteğe daha fazla gevreklik katar.

Güvenlik: Temel yönergeleri izlerseniz çiğ sığır eti yemek bir güvenlik tehlikesi oluşturmaz. İlk tavsiye, güvenilir bir kasap bulmaktır. İkinci tavsiye, çiğ dana etini doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamak veya iki saatten fazla oda sıcaklığında bırakmamaktır.