Torisashi (Japonya)

Torisashi, bazen dışı hafifçe kızartılmış tavuk etinin dilimlenmesiyle yapılan çiğ tavuk sashimidir, ancak içi pembe kalır. Yemeğin adı iki kelimenin bileşimidir, tori, kuş veya tavuk anlamına gelirken sashi, sashimi anlamına gelir.

Kagoshima şehrinde, torisashi’nin kült benzeri bir takipçisi vardır ve genellikle yanında öğütülmüş zencefil veya mirinle tatlandırılmış soya sosuyla servis edilir. Ülkenin diğer bölgelerinde bu pembe tavuk dilimlerine susam, tuz, yeşil soğan veya wasabi eşlik eder.

Tavuğun yürek, taşlık, göğüs ve karaciğer gibi birçok kısmı torisashi için kullanılır. Tavuklar belirli bir şekilde kesilir ve ette salmonellaya neden olan bakterilerin ortaya çıkmaması için hemen soğutulur.

Torisashi Tarifi

Torisashi, Japon mutfağından çiğ tavuk etinden yapılan bir yemektir. Sağlık riskleri nedeniyle, çiğ tavuk kullanmak önerilmemektedir. Bu nedenle, aşağıdaki tarif, pişmiş tavuk eti ile yapılmış bir Torisashi tarifidir.

Torisashi İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gr tavuk göğsü (kemiksiz ve derisiz)
2 yemek kaşığı soya sosu
1 yemek kaşığı şeker
2 yemek kaşığı sake (Japon pirinci şarabı)
1 yemek kaşığı mirin (Japon tatlı pirinç şarabı)
1 diş sarımsak (ezilmiş)
Taze soğan (servis yapmak için)

Torisashi Nasıl Yapılır

Tavuk göğsünü ince dilimler halinde kesin.

Soya sosu, şeker, sake, mirin ve sarımsağı bir kapta karıştırın.

Tavuk dilimlerini bu karışıma ekleyin ve karıştırın.

Tavuk dilimlerini buzdolabında en az 30 dakika marine edin.

Tavuk dilimlerini bir tavada pişirin.

Sıcak servis yapın ve taze soğan ile süsleyin.

Not: Çiğ tavuk eti yemeden önce hijyenik koşullara uyulması ve sağlık açısından riskleri iyi anlaşılması önemlidir. Bu nedenle, Torisashi gibi çiğ et yemeklerinin pişmiş etle yapılmış versiyonlarını tercih etmek daha güvenli olabilir.