Ratatouille (Fransa)

Ratatouille, geleneksel olarak kabak, patlıcan, yeşil ve kırmızı biber, domates, soğan, sarımsak ve maydanoz gibi kolay erişilebilir malzemelerle yapılan renkli bir Provençal sebze yemeğidir. Ratatouille adı, eski Oksitanca ratatolha kelimesinden ve her ikisi de malzemelerin ayrı ayrı kaynatıldığı (tuz, biber ve zeytinyağı ile tatlandırıldığı) pişirme sürecine atıfta bulunan, her ikisi de atmak veya karıştırmak anlamına gelen Fransızca touiller kelimesinden gelir.

Ratatouille’in binlerce çeşidi vardır, ancak en temel haliyle, bu yemek eşit parça patlıcan, yaz kabağı ve dolmalık biberden oluşur, taze domates sosunda soğan, sarımsak ve otlar ile tatlandırılır.

İyi bir ratatouille yapmanın gerçekten önemli kısmı, tüm sebzelerinizin eşit boyutlarda kesilmesini sağlamak için gerekli olan temel pişirme becerisidir. Bu, patlıcan, kabak ve biberlerinizin aynı oranda pişmesini sağlar, görsel olarak çekici bir yemek oluşturur ve yemeyi kolaylaştırır. Sebzelerinizi yuvarlak olarak dilimleyebilirsiniz, ancak küp şeklinde doğramak daha kolay olacaktır.

1930’lara kadar ratatouille popülerleşmese de 1980’lerde yemek herhangi bir akşam yemeği partisinin yıldızı haline geldi. Ratatouille tek başına, sıcak veya soğuk, kızarmış sarımsaklı ekmekle birlikte veya özellikle kuzu ve tavuk olmak üzere kızarmış veya ızgara etin yanına servis edilebilir.

Ratatouille Tarifi

Ratatouille İçin Gerekli Malzemeler / 8 Kişilik

3 soğan
500 gr domates
500 gr biber (kırmızı, sarı ve yeşil)
500 gr kabak
500 gr patlıcan
100 ml zeytinyağı
2 diş sarımsak
1 dal kekik
1 defne yaprağı
1 tutam safran
Biber, taze çekilmiş
Tuz

Ratatouille Nasıl Yapılır

Sebzeleri yıkayıp hazırlayın. Soğanları dilimleyin, domatesleri soyun ve küpler halinde kesin. Biberleri ikiye bölün; tüm beyaz kısımları ayıklayın ve jülyen şeritler halinde kesin. Kabak ve patlıcanların uçlarını kesin, ardından küpler halinde kesin.

Bir tavada bir yemek kaşığı zeytinyağını ve bir tencerede iki yemek kaşığı zeytinyağını ısıtın.

Her sebzeyi tavada ayrı ayrı soteleyin, ardından tencereye aktarın. Soğanla başlayın, ardından biber, patlıcan, kabak ve domatesle devam edin. Her yeni sebzeyi sote etmeden önce tavaya bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin.

Sarımsakları avucunuzun içinde ezin, ardından kekik, defne yaprağı ve safranla birlikte kabukları soyulmadan tencereye koyun. Tuz ve karabiberle tatlandırın.

Kaynamaya bırakın, ardından 210°C’ye önceden ısıtılmış bir fırına aktarın ve 20 dakika pişirin.

Pişirme İpuçları

Hazırlama ve Pişirme Yöntemi: Şef Joel Robuchon’a göre, İyi bir ratatouille’in sırrı, sebzeleri ayrı ayrı pişirmek, böylece her biri kendine has bir tada sahip olmasıdır. Bu, yahninin lezzetini ve dokusunu artıracaktır, ancak pişirme süresini kısaltmak isterseniz, bu adımı atlayabilirsiniz, kalan sebzeleri eklemeden önce en azından soğan ve sarımsakları sote ettiğinizden emin olun.

Patlıcan ve Kabak: Kabak sert ve olgun olmalıdır. Patlıcan, herhangi bir kusuru olmayan, yumuşak, parlak bir kabuğa sahip, ince ve sıkı olmalıdır.

Otlar ve Çeşniler: Kaliteli zeytinyağı ve sarımsak olmazsa olmazdır. Daima taze çekilmiş karabiber kullanın. Ayrıca kekik ve fesleğen gibi Provence otlarını da kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, bir tutam safran veya mercanköşk eklemekten çekinmeyin.

Domates: Tarifler genellikle soyulmuş domatesleri gerektirir ve hatta bazı tarifler fazla suyunu çıkarmak için çekirdeklerini almanızı söyler. Domatesleri soymak için kısa bir süre kaynar suda haşlamanız, ardından bir buzlu su banyosuna aktarmanız yeterlidir. Ayrıca, kabuğunun daha kolay çıkmasına yardımcı olmak için, domatesleri kaynar suya koymadan önce çekirdeklerini çıkarın ve dipte sığ bir X yapın.

Servis: Ratatouille kızarmış et, balık ve hatta yumurta ile servis edilebilir. Ayrıca ordövr olarak soğuk servis edilebilir. Ratatouille’i bir gecede soğutmayı deneyin. Ertesi gün, lezzete biraz parlaklık katmak için biraz sirke ekleyin ve sandviçler, karabuğday krepleri veya bir parça kızarmış ekmek üzerinde servis yapın.