Mac and Cheese (Amerika)

Amerika Birleşik Devletleri’nde mac and cheese olarak bilinen en popüler yemeklerden biri, yumuşak, ancak sert makarna ve eritilmiş peyniri birleştirir. Tercih edilen Amerikan kombinasyonu, kavisli makarna ve Cheddar peyniri içerir, ancak modern çeşitler arasında çeşitli sebzeler, çıtır ekmek kırıntıları veya yengeç, ıstakoz veya yer mantarı gibi malzemeler bulunur.

Bir Amerikan ortak yemeği olmasına rağmen, yemek muhtemelen Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmadan önce İtalya, Fransa ve Birleşik Krallık’ta beğenilen çeşitli makarna ve peynir yemeklerinden ilham almıştır. Makarna makinesini Virginia’ya geri gönderip yemeğini cömert ziyafetlerinde servis ettiğinde, sonunda onu popülerleştiren Thomas Jefferson’du, 1824’te uzak kuzeni Mary Randolph ilk mac and cheese tarifini yayınladı.

Yemek, 1937’de Amerikan şirketi Kraft’ın kutulu çeşidi piyasaya sürmesiyle daha da popüler hale geldi. Ucuz ve hazırlaması kolaydı, aynı zamanda tüm aileyi doyurabilecek bir yemekti. Günümüzde, mac and cheese Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en üst düzey rahat yemeğidir ve 2007’de James Beard Vakfı tarafından yürütülen bir ankette dördüncü en ikonik Amerikan yemeği ilan edildi.