Ravioli (İtalya)

Ravioli kelimesi, iki ince hamur tabakası arasına dolgu konularak yapılan çeşitli makarna çeşitlerini ifade eder. Kullanılan makarna tipik olarak buğday unu ve yumurta bazlıdır, aynı zamanda raviolinin pişirildiği veya servis edildiği sos veya et suyu ile de bağlanabilir.

Ravioli genellikle ilk yemek olarak bir sos ile kaynatılarak veya geleneksel bir kış yemeği olarak et suyunda servis edilir. Ravioli dolguları çeşitli et, peynir ve sebze çeşitlerini içerir ve bölgeden bölgeye değişir. Genellikle derin yağda kızartılmış tatlı ravioli de vardır.

İlk ravioli tam olarak ne zaman yapıldığından kimse emin olmasa da, ravioli için en eski yazılı tarif, Toskanalı bir tüccar olan Francesco di Marco tarafından 14. yüzyıl yazılmış kişisel mektuplarında bulunmaktadır.

Bugün, modern bölgesel çeşitler, dolguları, hamurda kullanılan bileşenler (güney İtalya’daki zeytinyağı gibi) ve kare, yuvarlak, dikdörtgen veya düz veya tırtıklı yarım ay olabilen şekilleri ile ayırt edilir.

Ravioli Tarifi

Ravioli İçin Gerekli Malzemeler

Makarna
300 gr çok amaçlı un
2 yumurta artı 2 yumurta sarısı

Dolgu
1 yemek kaşığı zeytinyağı
2 diş sarımsak, ezilmiş
200 gr baby ıspanak
½ limon, rendelenmiş
Hindistan cevizi, rende
250 gr ricotta peyniri

Servis
50 gr tereyağı
Bir avuç adaçayı yaprağı
Rendelenmiş parmesan peyniri
Limon suyu

Ravioli Nasıl Tapılır

Makarnayı yapmak için unu bir kaba alıp ortasını havuz gibi açın. Yumurtaları ve yumurta sarısını ekleyin ve bir çatalla karıştırın, karıştırırken kenarlardan unun daha fazlasını getirin. Karışım bir top haline geldiğinde, bir çalışma yüzeyine yayın ve sert ve pürüzsüz olana kadar 10-15 dakika yoğurun. Sarın ve 30 dakika dinlenmeye bırakın.

Bu arada, dolguyu yapın. Yağı bir tavada orta ateşte ısıtın ve sarımsakları 30 saniye kızartın. Ispanağı birkaç yemek kaşığı suyla ekleyin ve ıspanak soluncaya ve koyu yeşil olana ve su buharlaşana kadar pişirin. Limon kabuğu rendesini karıştırın, biraz hindistan cevizi rendeleyin ve baharatlayın. Karışımı bir kaseye alıp soğumaya bırakın.

Makarna hamurunu dörde bölün, böylece daha kolay çalışabilirsiniz. Bir parçayı makarna makinesinden geçirin (kalan parçaları kurumasını önlemek için kapalı bırakarak), en geniş ayardan başlayıp en ince ayara kadar çalışın. Yapışmayı veya yırtılmayı önlemek için makineyi ve makarnayı iyice unlayın.

Ricotta’yı ıspanak karışımına karıştırın ve baharatlandırın. Bunu, makarnayı doldurmaya hazır olmadan hemen önce yapın veya gerekene kadar soğutun.

Raviaoliyi yapmak için, iki eşit uzunlukta olacak şekilde bir yaprak makarnayı ikiye bölün. İyice unlanmış bir çalışma yüzeyine yayın, ardından makarna tabakalarından birinin üzerine 5 cm aralıklarla, dolgudan kaşık dolusu çay kaşığı koyun. Maruz kalan makarnayı dolgunun etrafına su ile fırçalayın. İkinci makarna tabakasını dolguların üzerine yavaşça kaldırın ve hava kabarcığı kalmadığından emin olmak için makarna yapraklarını dolguların etrafına bastırmak için elinizin kenarını kullanın.

Yuvarlak bir kesici kullanarak mantıyı çıkarın (dolgu dairenin ortasında olacak şekilde konumlandırın) veya kare mantıları kesmek için keskin bir bıçak kullanın. Un serpilmiş fırın tepsilerinin üzerine tek sıra halinde dizin, ardından kalan makarna hamuru parçalarıyla işlemi tekrarlayın.

Pişirmek için, büyük bir tencerede tuzlu su kaynatın ve el kevgiri kullanarak ravioliyi yavaşça indirin. Ravioli pişene kadar 2-3 dakika kaynatın, ardından bir kaseye çıkarın. (Eşit şekilde pişmesini sağlamak için mantıları gruplar halinde pişirmeniz gerekebilir.)

Tereyağını büyük bir tavada orta-yüksek ateşte ısıtın, adaçayı ekleyin ve tereyağı fındık rengi kahverengiye dönene ve adaçayı yaprakları gevrekleşene kadar kızartın. Ateşten alın ve mantıya atın. Parmesan ve biraz limon suyu serpin, ardından kırık karabiberle tatlandırın ve kaplamak için hafifçe tereyağına atın. Sıcak kaseler arasında bölün ve servis yapmadan önce biraz daha parmesan serpin.