Fettuccine Alfredo (Amerika)

Amerika Birleşik Devletleri’nde fettuccine Alfredo olarak bilinen yemek, fettuccine, tereyağı ve Parmigiano-Reggiano peyniri ile yapılan bir İtalyan klasiği olan pasta al burro’nun sadece ekstra tereyağlı bir versiyonudur. Fettuccine Alfredo’nun hikayesi Roma’da 1908 yılına kadar uzanıyor.

Şef Alfredo Di Lelio bu yemeği önce hamile karısı için basit ama lezzetli ve besleyici bir şey yaratma arzusuyla yarattı ve ardından restoranında servis etmeye başladı. Pasta al doppio burro için orijinal tarife daha fazla tereyağı ve peynir ekledi ve bu süreçte doyurucu bir üçlü tereyağı sosu yarattı.

Efsaneye göre, Amerikan sessiz film yıldızları Mary Pickford ve Douglas Fairbanks, bu yemeği 1920’lerin sonlarında Roma’daki balayında keşfettiler. O kadar çok sevdiler ki Hollywood’a döndüklerinde arkadaşlarına ikram etmeye başladılar.

Kısa bir süre sonra, fettuccine Alfredo bir İtalyan-Amerikan klasiği olma yolunda ilerliyordu ve Amerika Birleşik Devletleri’nde anavatanına kıyasla kıyaslanamayacak kadar popülerdir. Roma’da, ancak genellikle turistlere servis edilirken, çoğu İtalyan bunu kendi yemekleri olduğunu kabul etmez.

Fettuccine Alfredo olarak bilinen Amerikan versiyonu genellikle İtalyan muadilinden (fettuccine al burro) çok daha zengin ve ağırdır.