Fideuà (İspanya)

Fideuà, genellikle popüler paella’nın bir yorumu olarak tanımlanan renkli bir Valensiya ve Katalan yemeğidir. Daha popüler muadili gibi, fideuà çeşitli deniz ürünleri malzemeleri kullanır, ancak bunları pirinç yerine fideo adı verilen ince ve kısa makarna ile birleştirir.

Deniz ürünleri seçimi, mürekkep balığı, maymunbalığı ve karides gibi birçok balık ve kabuklu deniz ürünü çeşidini içerebilir. Yemeği hazırlamak için makarna kısa bir süre kızartılır ve ancak daha sonra eklenir ve lezzetli safran-baharatlı deniz ürünleri suyunda pişirilir. Paella gibi, fideuà da sığ bir demir tavada pişirilir ve altta gevrek bir kabuk oluşmasına izin vermek için tipik olarak karıştırılmaz.

Bu Valensiya klasiğinin 1930’da Gandia şehrinde birçok yerel balıkçı teknesinden birinde ortaya çıktığına inanılıyor. Restoranlarda genellikle pişirildiği tavada servis edilir ve genellikle bir grup insan arasında paylaşılır. Servis yapmadan önce yemeğin üzeri genellikle kıyılmış maydanoz ve limon suyuyla doldurulurken, bazıları onu aromatik bir aioli sosuyla eşleştirmeyi tercih ediyor.