Käsespätzle (Almanya)

Käsespätzle, spätzle makarnayı kremsi bir eritilmiş peynir karışımıyla birleştiren basit bir makarna yemeğidir. Makarna veya erişte, küçük düğmeler anlamına gelen knöpfle olarak da adlandırılır ve yumurta, un, süt veya su ve tuz, biber ve (bazen) hindistan cevizi gibi baharatlarla yapılır; käse ise genellikle eritilmiş peynir karışımına atıfta bulunur. Edam, Gouda, Fontina, Gruyère, Appenzeller veya Emmental peyniri gibi iki veya daha fazla peynir çeşidinin bir kombinasyonu.

Erişte karışımı tipik olarak özel olarak tasarlanmış bir kaşık veya kevgir içinden doğrudan kaynayan tuzlu suya preslenir ve erimiş peynirle karıştırılmadan önce bitene kadar pişirilir. Käsknöpfle olarak da anılan yemeğin tadı, tipik olarak üstüne rendelenmiş peynir ve karamelize soğan ile çıkar ve tipik eşlikler arasında elma püresi, patates salatası ve taze yeşil salatalar bulunur.

Bu yemeğin versiyonları geleneksel olarak Güney Almanya, Swabia, Avusturya ve Lihtenştayn’da tüketilir ve aynı zamanda İsviçre, Macaristan, Alsace, Moselle ve Güney Tirol’de de tipik bir yemektir.