Linguine Allo Scoglio (İtalya)

İtalya’nın tüm zamanların favorilerinden biri olan linguine allo scoglio, genellikle linguine ai frutti di mare olarak da adlandırılır, tipik bir güney İtalyan deniz ürünleri yemeği veya piatto di mare’dir. 1980’lerde, daha geniş Napoli bölgesinde ve tüm güney İtalya kıyılarında, menüsünde böyle zamansız bir klasiğin bazı versiyonlarını sunmayan tek bir restoran olmadığı söylenir.

Bu makarna entrée, linguine veya spagetti ve tercihen günün taze yerel avından gelen deniz ürünleri ve kabuklu deniz ürünlerinin bir kombinasyonu ile yapılır. Deniz ürünlerinin mevsimselliğini göz önünde bulundurarak, Napoliten ve diğer herhangi bir scoglio’nun (resif; kaya) sunduğu şeyler aydan aya değişir, bu nedenle bu yemeğin kesin bir tarifi yoktur ve sayısız varyasyon vardır, ancak en geleneksel olanları her zaman istiridyeler, midyeler, karidesler ve hatta bazen kalamar veya bebek kalamarları içerir.

Pasta allo scoglio tipik olarak beyaz şarap ve sarımsak ile tatlandırılır ve sırasıyla domatesli veya domatessiz olarak kırmızı veya beyaz anlamına gelen rosso veya bianco’da hazırlanabilir.