Pasta Alla Gricia (İtalya)

Pek çok klasik İtalyan yemeği gibi, pasta alla gricia’nın hikayesi de belirsiz ve çoğu zaman tartışmalı bir kökene sahiptir. Pasta alla gricia bazen amatriciana bianca (lafzen beyaz amatriciana) olarak adlandırılır, bu da bu iki makarna yemeğinin ortak kökünü yansıtır, ancak gricia’nın domates bazlı amatriciana sosundan daha eski olduğu bilinmektedir.

Ayrıca, gricia’nın, spagetti all’amatriciana’nın doğum yeri olan Amatrice’den çok uzak olmayan küçük bir köy olan Grisciano’dan geldiği söylenir. Komşu Lazio ve Abruzzo bölgeleri arasındaki Apenin zirvelerinde yer alan bu iki dağ kasabası, uzun zamandan beri bu basit sosu icat ettiğine inanılan yarı göçebe çobanlara ev sahipliği yapıyor.

Çobanlar, yaylacılıkla geçirdikleri uzun aylar boyunca sürüleri otlarken, bir zamanlar gricia sosu olarak adlandırılan cacio e unto (lpeynir ve domuz yağı) gibi hızlı ve mütevazı yemekler hazırlamak için guanciale (domuz eti jölesi) ve makarnayla birlikte keskin pecorino peynirini kullandılar. .

Bugün bile, içerik listesi guanciale, pecorino ve karabiberden öteye gitmez. Bu malzemeler bucatini, spagetti veya rigatoni ile servis edilen pasta alla gricia’nın lezzetini ortaya çıkarmak için fazlasıyla yeterlidir.