Tortellini (İtalya)

En popüler İtalyan makarna çeşitlerinden biri olan tortellini, yumurtalı makarna tabakasının içine sarılmış çeşitli malzemelerle yapılan ve daha sonra bir halka şeklinde katlanan bir cep oluşturan karmaşık bir yemektir. Genellikle göbek deliği olarak anılırlar, bir şefin onu tanrıça Venüs’ü gördükten sonra yarattığını ve göbek deliğinin görünümüne göre modellediğini iddia eden ünlü efsaneden kaynaklanır.

Tortellini’nin ilk yazılı kaydı 17. yüzyıla kadar gitmektedir, ancak bundan daha önce yapılmış olmaları muhtemeldir. Emilia-Romagna bölgesinden, özellikle Modena ve Bologna şehirlerinden geldiklerine inanılmaktadır. Diğer makarna çeşitlerinden farklı olarak, tortellini, genellikle önemli günlerde ve bayramlarda servis edilen lüks bir yemek olarak kabul edildi.

Dolgu genellikle prosciutto, mortadella, parmesan peyniri, pancetta, sığır eti veya dana eti gibi bol malzemeli, yoğun bir dolgu oluşturmak için ince kıyılmış olarak kullanılır. Tortellini et suyu veya sos içinde servis edilebilir, ancak geleneğe göre en doğru yol, genellikle tavuk veya sığır eti ile yapılan kaynar bir et suyuna batırılmış olarak servis etmektir.

Orijinal hazırlama ve servis şekli büyük ölçüde değişmedi; tortellini hala geleneksel yumurtalı makarna ile yapılır ve doyurucu bir dolgu oluşturmak için aynı malzemeleri kullanır.

Bununla birlikte, günümüzde modern varyasyonlar, ıspanak ve pancar gibi makarnaya zaman zaman doğal renk katmaktadır ve tortellini’ye eşlik etmesi için daha sık domates, krema veya ragu benzeri soslar kullanılmaktadır. Bugün, bu makarna, İtalya’da ve tüm dünyada sevilen, ortak bir yemek olarak kabul edilmektedir.

Genellikle fabrikada üretilir, ancak taze makarna kullanan ev yapımı çeşitleri gerçek bir lezzet olarak kabul edilir. Temelde tortellini’nin büyütülmüş bir versiyonu olan tortellinciler de vardır.

Peynirli Tortellini Tarifi

Peynirli Tortellini İçin Gerekli Malzemeler,

450 gr peynirli tortellini (2 paket)
2 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı
3 yemek kaşığı çok amaçlı un
1 çay kaşığı sarımsak tozu
1 çay kaşığı soğan tozu
¼ çay kaşığı kırmızı pul biber
1,5 su bardağı süt
½ fincan yoğun krema
425 gr domates (ezilmiş)
2 su bardağı baby ıspanak
½ su bardağı taze rendelenmiş parmesan peyniri

Peynirli Tortellini Nasıl Yapılır

Büyük bir tencerede suyu kaynatın ve tortellini paketindeki talimatlara göre pişirin. Daha sonra süzün ve bir kenara koyun.

Orta ateşte büyük bir tavada önceden ısıtın. 2 yemek kaşığı tereyağı, 3 yemek kaşığı çok amaçlı un, 1 çay kaşığı sarımsak tozu, 1 çay kaşığı soğan tozu ve ¼ çay kaşığı kırmızı pul biber ekleyin. Yaklaşık 30 saniye karıştırın.

Ardından 1,5 su bardağı süt ve ½ su bardağı kremayı ekleyin. Kaynamaya başlayana kadar karıştırarak pişirin.

Ezilmiş domatesleri ekleyin, karıştırın ve kaynayana kadar yaklaşık 5 dakika pişirin. Tatlandırmak için tuz ve karabiberle tatlandırın ve baharatlayın.

2 su bardağı ıspanak ekleyin ve solmaya başlayana kadar birkaç dakika pişirin. ½ su bardağı ve rendelenmiş Parmesan peynirini ekleyin ve karıştırın.

Pişmiş tortellini ekleyin ve karıştırın.