Casoncelli Bresciani (İtalya)

Casoncelli bresciani, Brescia’dan gelen geleneksel bir İtalyan doldurulmuş makarna yemeğidir. 15. yüzyıla kadar uzanan bu makarna, tipik olarak rendelenmiş bayat ekmek ve Grana Padano veya Bagòss gibi peynirlerden oluşan dolgunun lezzetini artıran çok ince hamura sahiptir.

Bununla birlikte, dolgu genellikle bir evden veya restorandan diğerine değişir. İnce makarna tabakaları dolgunun üzerine katlanır ve daha sonra kenarlarından bastırılır. Casoncelli yapma işlemi ravioli yapmaya benzer. Makarnanın birkaç versiyonu vardır. Camonica Vadisi’nde dolgu et veya sebze içerir, Longhena’da ıspanak veya İsviçre pazı dolguda kullanılırken Barbariga’dan gelen versiyonda ekmek kırıntıları, et suyu, jambon, ıspanak veya pazı, sarımsak, adaçayı ve maydanoz, rendelenmiş Grana Padano, et içeren zengin bir dolgu vardır.

Kaynatıldıktan sonra casoncelli bresciani geleneksel olarak sugo burro e salvia (tereyağı ve adaçayı sosu) ile servis edilir. Son bir dokunuş olarak makarnaya rendelenmiş Grana Padano serpilir. Yemeğin Franciacorta Brut veya Extra Brut ile servis edilmesi önerilirken, alternatifler arasında Botticino DOC ve Cellatica DOC gibi kırmızı şaraplar bulunur.