Fuži s Bijelim Istarskim Tartufom (Hırvatistan)

Fuži (Istria makarna çeşidi), tereyağı ve yer mantarı kombinasyonu birçok Istria restoranında yaygın bir ürün olsa da yemek genellikle daha az aromatik siyah yer mantarı ile ve en kötü senaryoda yer mantarı yağı veya tartufata ile yapılır – her ikisi de sahte bir trüf aroması ile tatlandırılmıştır.

Bölgelerin gerçek mücevheri olan yemek, fuži ile sadece eylül ayından ocak ayına kadar mevsimi olan ünlü Istria beyaz trüfünü birleştiriyor. Bu pahalı trüf, yoğun ve hoş bir aromaya sahiptir ve bu da onu dünyanın en değerli ve en kaliteli çeşitlerinden biri ve tüm bölgenin gastronomik gururu haline getirir.

Fuži’nin bijelim tartufom’u karmaşık bir yemek değildir ve genellikle pişmiş makarna, tereyağı ve traşlanmış beyaz yer mantarlarını birleştirir. Yer mantarı makarnanın üzerine taze olarak konulmalıdır ve yemek sadece yer mantarı mevsimindeyken servis edilir – ilkbahar ve yaz aylarında, fuži’nin daha kolay bulunabilen, daha az aromatik ve daha ucuz siyah yer mantarı ile servis edildiğini görebilirsiniz.