Lasagne di Carnevale (İtalya)

Lazanya di carnevale, Napoli kökenli geleneksel bir İtalyan lazanya yemeğidir. Birden fazla geleneksel tarif olmasına rağmen, yemek genellikle lazanya makarnası, ragu napoletano suları (et değil!), zeytinyağı, salsiccia sosis, beyaz şarap, bayat ekmek, domuz eti, rendelenmiş Parmigiano-Reggiano ricotta, mozzarella peyniri, yumurta, maydanoz, tuz ve karabiber kombinasyonu ile yapılır.

Sosisler kızartılır, dilimlenir ve beyaz şarapla birlikte raguya eklenir. Hamurlar, ıslanmış bayat ekmek, kıyma, Parmigiano-Reggiano, yumurta, maydanoz, tuz ve karabiber karışımıyla yapılır. Hamurr şekil verildikten sonra yağda kavrulur ve et sosuna ilave edilir.

Et sosunun bazı suları ricotta ile karıştırılarak koyu kıvamlı bir krema elde edilir. Lazanya tabakaları kaynatılır ve fırına dayanıklı bir kapta dizilir ve ardından et sosu suları, ricotta, Parmigiano-Reggiano, mozzarella, hamur ve sosis ile doldurulur.

İşlem tekrarlanır ve son kat et sosu ve rendelenmiş peynirden oluşmalıdır. Bu karnaval lazanyaları fırında altın rengi ve köpürene kadar pişirilir ve yemek daha sonra yemeye hazırdır. İstenirse, lazanya katmanlarına katı yumurta parçaları eklenir.

Yemek genellikle karnaval sırasında hazırlanır.