Shumai (Çin)

Kelimenin tam anlamıyla pişirmek ve satmak olarak tercüme edilen Shumai, buharda pişirilmiş domuz eti ve bazen ince doğranmış karides veya Çin kara mantarı ile doldurulmuş üstü açık bir hamurdan oluşan dim sum mutfağının bir parçasıdır. Pişirildiğinde, shumai genellikle tek bir bezelye, bir balık yumurtası veya küçük bir parça havuç ile süslenir.

Kanton Çin’deki İpek Yolu üzerindeki çay evlerinde ortaya çıktı ve o zamandan beri yemek dünyaya yayıldı. Çin’de, bu lezzetli inceliğin çok sayıda bölgesel varyasyonu vardır, ancak aynı zamanda Endonezya, Japonya ve Filipinler’de de oldukça popülerdir.

Endonezya’da yemeğe genellikle tofu, sebze ve fıstık sosu eşlik eder; Filipinler’de buna pirinç veya çeşitli soslar eşlik eder; ve Çin’de, shumai’ye genellikle karides, yeşil soğan ve bambu filizleriyle doldurulmuş başka bir hamur tatlısı türü olan har gow ile servis edilir.

Shumai Tarifi

Shumai İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

İç Malzemeleri:

250 g kıyma (dana ve/veya domuz)
150 g soyulmuş ve rendelenmiş karides (isteğe bağlı)
1 su bardağı ince doğranmış beyaz lahana
1/4 su bardağı ince doğranmış taze soğan
1 diş sarımsak, ezilmiş
1 yemek kaşığı soya sosu
1 yemek kaşığı susam yağı
1 çay kaşığı tuz
1/4 çay kaşığı beyaz karabiber
1/4 su bardağı doğranmış taze koriander (isteğe bağlı)

Hamur:

Yaklaşık 40 adet hazır wonton kabuğu veya shumai kabuğu (Çin marketlerinden veya süpermarketlerden temin edebilirsiniz)

Wontonları kendiniz yapmak isterseniz wonton tarifi yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Shumai Nasıl Yapılır

İç harç için, kıyma, karides (isteğe bağlı), doğranmış beyaz lahana, doğranmış taze soğan, ezilmiş sarımsak, soya sosu, susam yağı, tuz, beyaz karabiber ve isteğe bağlı olarak doğranmış taze koriandere karıştırın.

Bir shumai kabuğunu elinize alın ve ortasına 1 çay kaşığı iç harç koyun. Kabuğun kenarlarını parmaklarınızla kıvırarak kapatın ve iç harcın üzerinde küçük bir boşluk bırakın.

Buharlı bir tencereye yağlı kağıt serin ve shumai’leri üzerine dizin. Aralarında boşluk bırakarak dizin, çünkü buharda pişerken şişeceklerdir.

Yaklaşık 20-25 dakika buharda pişirin.

Shumai’leri sıcak servis yapın ve yanında soya sosu, sirke ve isteğe bağlı olarak az miktarda doğranmış acı biber ile sunun.