Tulumba Tatlısı (Türkiye)

Tulumba, özellikle Orta Doğu ve Balkanlar’da eski Osmanlı İmparatorluğu’nun mutfaklarında geleneksel olarak bulunan sıcak sıvı hamurlu bir tatlıdır. Tulumba adını, yapımında kullanılan özel bir aletten (yıldız şeklinde ağızlığa sahip bir tür şırınga) almasına rağmen İran mutfağında “bamiyeh” (bamya), Mısır’da “balah el-sham” ve Irak’ta “datlı” adları kullanılır. Arap dünyasının geri kalanında ise tulumba, “asabe Zainab” (Zeynep’in parmakları) olarak da bilinir.

Bu derin yağda kızartılmış, gevrek kabuklu hamurlar, kalın ve bazen limon aromalı şurupla ıslatıldıkları için ciddi bir şeker oranına sahiptir. Lübnan ve Suriye’de tatlandırmak için genellikle portakal çiçeği ve gül suyu kullanırken, Körfez ülkelerinde kakule ve safran da eklenir. Fas’ta ise şurup yerine sulandırılmış bal kullanılır.

Tulumba geleneksel olarak Ramazan’da hazırlanır ve soğuk olarak tüketilirdi, ancak bugün bu klasik Türk tatlısı en popüler sokak yemeklerinden biri haline geldi ve çok sayıda dükkan tarafından yerinde taze kızartılıp sıcak ve ezilmiş fıstık serpilerek de servis ediliyor.

Tulumba Tatlısı Tarifi

Tulumba Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler

Hamur
2 su bardağı su
2,5 su bardağı un
1 yemek kaşığı tereyağı
1 çay kaşığı toz şeker
Yarım çay kaşığı tuz
3 adet yumurta
3 yemek kaşığı irmik
1 yemek kaşığı limon suyu

Şerbet
3 su bardağı şeker
3 su bardağı su
2 yemek kaşığı limon suyu

Kızartma
Ayçiçeği yağı

Tulumba Tatlısı Nasıl Yapılır

Şerbet için; şeker ve suyu bir tencerede pişirip kaynamaya başlayınca altını kısın. Koyulaşana kadar kısık ateşte 30-35 dakika pişirin. Şerbetin şekerlenmemesi için limon suyunu da ilave edin ve kenara alın. Şerbeti oda sıcaklığına gelince buzdolabına koyun ve iyice soğutun.

Tulumba tatlısı hamuru için su, tereyağı, şeker ve tuzu ekleyip kaynatın. Unu eleyip kaynayan karışıma ilave edin. Tahta kaşıkla iyice karıştırın ve altını kısın. 5 dakika kadar kısık ateşte karıştırarak pişirin ve ocaktan alın. Hamuru oda sıcaklığına gelene kadar dinlendirip içine teker teker çırpmaya devam ederek yumurtaları ekleyin. Yumurtaları mikser yardımıyla hamura iyice yedirdikten sonra limon suyu ve irmiği de ilave edin ve yeniden 5 dakika daha mikserle karıştırın.

Sıvı yağı tencerenize alıp hamurdan soğuk yağa krema sıkma torbası ve yıldız uçla parçalar halinde sıkın ve altını kısık ateşte açın.

Tam kıvamında kızaran tulumbalarınızı yağdan alıp soğuk şerbete atın ve 2-3 dakika bekletin.

Kevgir yardımıyla şerbetten aldığınız tatlılarınızı servis tabağına aktarıp servis edin.