Wonton (Çin)

Genellikle Çin mantısı olarak anılan wontonlar, yumuşak buğday hamuru sarmalayıcılarına sarılmış et, deniz ürünleri veya sebze dolgulu çeşitli ince hamurlu mantılardır. Birçok kaynak, wontonların kökenlerinin, ölenlerin ruhlarına adak olarak Çinli atalara tapınma ritüelleri için hazırlandıkları Han hanedanı dönemine kadar uzandığını ileri sürüyor.

MS 220 dolaylarında Han dönemi sona erdiğinde, uzun süredir buğday yetiştirmiş olan kuzey Çinli çiftçiler, bu tahılı öğütüp suyla yoğurabileceklerini keşfettiler. Bu uygulamadan, buharda pişmiş ekmekler, ızgara yassı ekmekler, erişteler ve çeşitli mantılar için ortak bir isim olan bing olarak bilinen yepyeni bir yemek dünyası ortaya çıktı.

Bu yemekler kısa sürede o kadar popüler hale geldi ki, hem kraliyet hem de halk tarafından beğenilen nehir teknesi gıda satıcılarından sokaklara kadar her yerde satıldı. Zamanla, wontonlar gelişti ve Kuzey Çin’den ülke genelinde ve ötesine yayıldı.

Geleneksel olarak Kış Gündönümü Festivali sırasında hazırlanırlar, neredeyse yarı saydam olana kadar tavuk suyunda pişirilirler ve tipik olarak beyaz biber, susam ve istiridye yağı ile tatlandırılmış iç açıcı bir çorba olarak içilirler. Günümüzde, wontonlar sayısız çeşitte mevcuttur.

Kuzeyde, çoğunlukla domuz eti veya kuzu eti ile doldurulurken, klasik Şanghay dolgusu, çoban çantası adı verilen yabani yeşil ile tatlandırılmış kıyılmış domuz eti ve Çin lahanası içerir. Daha güneyde, insanlar wontonlarını yumurta sarıcıları ile yapar ve onları domuz eti ve karides kombinasyonu ile doldururken, Kanton mutfağında wontonlar genellikle başlangıç olarak servis edilir, derin yağda kızartılır ve tatlı-ekşi sosla kaplanır.

Komşu Fujian eyaletinde, daha çok bianshi olarak bilinirler ve bazen balık ezmesi ile doldurulurlar. Sanxian veya wuxi Sanxian wontonları olarak da bilinen sözde üç hazine wontonları, domuz eti, kurutulmuş karides ve salamura sebzelerle doldurulur ve tipik olarak baharatlı soya peyniri ve yumurta çorbasıyla servis edilir.

Sichuan domuz wontonlarına chao shou denir ve bunlar geleneksel olarak kişniş ve diğer yapraklı yeşilliklerle tatlandırılmış berrak bir sebze suyu olan qing tang’da veya baharatlı bir hong you chili yağı sosunda servis edilir. Hong Kong tarzı wontonlar, zencefil, sarı frenk soğanı, soya sosu ve susam yağı ile tatlandırılmış karides ve hafif terbiyeli domuz eti ile doldurulur.

Wonton Tarifi

Wonton İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

İç Malzemeleri:

250 g kıyma (dana ve/veya domuz)
1 orta boy soğan, ince doğranmış
1 diş sarımsak, ezilmiş
1 yemek kaşığı soya sosu
1 yemek kaşığı susam yağı
1 çay kaşığı tuz
1/4 çay kaşığı beyaz karabiber
1/4 su bardağı doğranmış taze soğan
1/4 su bardağı doğranmış taze kişniş (isteğe bağlı)

Wonton hamurları:

Yaklaşık 40 adet hazır wonton (Çin marketlerinden veya süpermarketlerden temin edebilirsiniz)
Kendiniz yapmak isterseniz aşağıdaki tarifi kullanabilirsiniz.

Servis için:

Wonton çorbası veya soya sosu ve sirke karışımı

Wonton Nasıl Yapılır

İç harç için, kıyma, doğranmış soğan, ezilmiş sarımsak, soya sosu, susam yağı, tuz, beyaz karabiber, doğranmış taze soğan ve isteğe bağlı olarak doğranmış taze kişnişi karıştırın.

Bir wonton kabuğunu elinize alın ve ortasına 1 çay kaşığı iç harç koyun. Kabuğun kenarlarını su ile nemlendirin ve sonra kabuğu ortadan iki yana kıvırarak katlayın. Kenarlarını iyice kapatın ve kabuğun iki ucunu birbirine yapıştırarak Wonton’un şeklini verin. İşlemi diğer wonton hamurlarıyla tekrarlayın.

Büyük bir tencerede su kaynatın. Wontonları kaynar suya dikkatlice atın ve suyun yüzeyine çıkana kadar haşlayın. Suyun yüzeyine çıktıklarında, 2-3 dakika daha pişirin.

Süzgeç yardımıyla haşlanan Wontonları sudan çıkarın.

Wontonları sıcak servis yapın. İsteğe bağlı olarak Wonton çorbası ile veya soya sosu ve sirke karışımı ile sunun.

 

Wonton Hamuru Nasıl Yapılır?

Wonton hamuru yapmak için aşağıdaki tarifi takip edebilirsiniz:

Malzemeler:

2 su bardağı un (yaklaşık 250 g)
1/2 su bardağı su (yaklaşık 120 ml)
1 yumurta
1 çay kaşığı tuz

Yapılışı:

Unu ve tuzu geniş bir kaba alın ve iyice karıştırın.

Ortasını havuz gibi açın ve yumurtayı ekleyin. Yumurtayı unla karıştırmaya başlayın.

Su eklemeye başlayarak hamur yoğrulmaya devam edin. Su miktarını hamurun kıvamına göre ayarlayın. Hamurun sert ama esnek bir kıvamda olması gerekmektedir.

Hamuru yaklaşık 10 dakika yoğurun. Hamur pürüzsüz ve elastik bir kıvam aldığında, üzerini nemli bir bezle örtün ve 30 dakika kadar dinlendirin.

Dinlenen hamuru ince bir tabaka halinde açın. Yaklaşık 1 mm kalınlığında olmalıdır.

Bir çay bardağı veya kesici kullanarak hamurdan yaklaşık 8-10 cm çapında daireler kesin. Bu daireler wonton sargısı olarak kullanılacaktır.

Kesilen hamur dairelerini hemen kullanmaya başlayın veya aralarına buzdolabı poşeti veya yağlı kağıt koyarak üst üste dizin. Böylece hamurların birbirine yapışması önlenir.

Wonton hamuru hazırladıktan sonra, istediğiniz iç malzemeleri kullanarak wontonları doldurun ve haşlayarak veya kızartarak pişirin.