Wonton (Çin)

Genellikle Çin mantısı olarak anılan wontonlar, yumuşak buğday hamuru sarmalayıcılarına sarılmış et, deniz ürünleri veya sebze dolgulu çeşitli ince hamurlu mantılardır. Birçok kaynak, wontonların kökenlerinin, ölenlerin ruhlarına adak olarak Çinli atalara tapınma ritüelleri için hazırlandıkları Han hanedanı dönemine kadar uzandığını ileri sürüyor.

MS 220 dolaylarında Han dönemi sona erdiğinde, uzun süredir buğday yetiştirmiş olan kuzey Çinli çiftçiler, bu tahılı öğütüp suyla yoğurabileceklerini keşfettiler. Bu uygulamadan, buharda pişmiş ekmekler, ızgara yassı ekmekler, erişteler ve çeşitli mantılar için ortak bir isim olan bing olarak bilinen yepyeni bir yemek dünyası ortaya çıktı.

Bu yemekler kısa sürede o kadar popüler hale geldi ki, hem kraliyet hem de halk tarafından beğenilen nehir teknesi gıda satıcılarından sokaklara kadar her yerde satıldı. Zamanla, wontonlar gelişti ve Kuzey Çin’den ülke genelinde ve ötesine yayıldı.

Geleneksel olarak Kış Gündönümü Festivali sırasında hazırlanırlar, neredeyse yarı saydam olana kadar tavuk suyunda pişirilirler ve tipik olarak beyaz biber, susam ve istiridye yağı ile tatlandırılmış iç açıcı bir çorba olarak içilirler. Günümüzde, wontons sayısız çeşitte mevcuttur.

Kuzeyde, çoğunlukla domuz eti veya kuzu eti ile doldurulurken, klasik Şanghay dolgusu, çoban çantası adı verilen yabani yeşil ile tatlandırılmış kıyılmış domuz eti ve Çin lahanası içerir. Daha güneyde, insanlar wontonlarını yumurta sarıcıları ile yapar ve onları domuz eti ve karides kombinasyonu ile doldururken, Kanton mutfağında wontonlar genellikle başlangıç olarak servis edilir, derin yağda kızartılır ve tatlı-ekşi sosla kaplanır.

Komşu Fujian eyaletinde, daha çok bianshi olarak bilinirler ve bazen balık ezmesi ile doldurulurlar. Sanxian veya wuxi Sanxian wontonları olarak da bilinen sözde üç hazine wontonları, domuz eti, kurutulmuş karides ve salamura sebzelerle doldurulur ve tipik olarak baharatlı soya peyniri ve yumurta çorbasıyla servis edilir.

Sichuan domuz wontonlarına chao shou denir ve bunlar geleneksel olarak kişniş ve diğer yapraklı yeşilliklerle tatlandırılmış berrak bir sebze suyu olan qing tang’da veya baharatlı bir hong you chili yağı sosunda servis edilir. Hong Kong tarzı wontonlar, zencefil, sarı frenk soğanı, soya sosu ve susam yağı ile tatlandırılmış karides ve hafif terbiyeli domuz eti ile doldurulur.