Har Gow (Çin)

Har gow, karides dolgusunun etrafına sarılmış hassas, yarı saydam bir sargı ile karakterize edilen bir Kanton hamur işidir. Yemek, Guangzhou’dan küçük, aile tarzı bir çayevinin sahibi, yerel balıkçılardan karides satın alma ve onu yerel halkın seveceği köfteler yapmak için kullanma fikriyle ortaya çıktığında, zorunluluktan yaratıldı.

Fikir büyük bir başarıydı ve 19. yüzyılın başından beri karides hamurları (mantıları) birçok çayevinde temel gıda maddesiydi. Bugün, har gow, genellikle domuz eti ve mantarlı bir Kanton mantısı olan sieu mai ile eşleştirildikleri dim sum’un bir parçasıdır. Sargının özel katlanma şekli nedeniyle, har gow’un ana görsel özelliği pilili şeklidir, ideal olarak 9-13’e kadar pileye sahiptir.

Sargılar, kıyılmış veya bütün karides ve bambu filizlerinin bir karışımı ile doldurulmuş buğday nişastası, tapyoka ve domuz yağı kombinasyonu ile yapılır. Buharda pişirildikten sonra hamur çiğnenebilir ve neredeyse şeffaf olmalı, ancak yemek çubuklarıyla tutulabilecek kadar sıkı olmalı, dolgu gevrek kalmalıdır.