Kartoffelklöße (Almanya)

Kartoffelklöße veya kartoffelknödel, ülkenin her yerinde tüketilen ancak özellikle Bavyera, Thüringen ve Rheinland bölgesinde popüler olan geleneksel Alman patates mantısıdır. Varyasyona bağlı olarak, pişmiş patates, çiğ patates veya her ikisinin karışımından oluşabilir.

Patates karışımı, çırpılmış yumurta, patates nişastası, mısır nişastası veya un gibi diğer bileşenlerin ve frenk soğanı veya maydanoz gibi bitkilerin eklenmesiyle daha da geliştirilebilirken, bazı versiyonlar ayrıca kruton, lahana turşusu veya jambonla doldurmayı gerektirir. .

Patates mantıları tipik olarak top şeklindedir ve genellikle tuzlu suda kaynatılır, ancak ilave lezzet ve doku için isteğe bağlı olarak tereyağında tavada kızartılabilir. Patates mantılarının yaygın bir varyasyonu, Thüringer klöße olarak adlandırılan Thüringen’den, kızarmış ekmek küpleri dolgusu içeren çiğ ve pişmiş patateslerden yapılan bir mantı türüdür.

Almanya’da patates mantıları, soslu kavrulmuş ve kızarmış et spesiyaliteleri, lahana turşusu, kızarmış kırmızı lahana, gulaş ve rouladen gibi yemeklerin temel bir eşlikçisidir.