Pyzy (Polonya)

Bu ünlü Polonyalı patatesli et mantısının hamuru, yemek için esnek ve yumuşak bir hamur elde etmek için un, tuz ve yumurta ile karıştırılmış ezilmiş veya rendelenmiş çiğ patates veya bazen her ikisinin bir kombinasyonu ile yapılır.

Sade yenebilseler de, pyzy genellikle hamurun içine gizlenmiş nefis bir dolgu ile yapılır. En yaygın dolgu seçeneği, genellikle soğan, sote mantar veya geleneksel Polonya süzme peyniri ile zenginleştirilmiş domuz ve sığır eti karışımı olan kıymadır.

İç harcı hamurun içine konur ve küçük yuvarlak bir top haline getirilir ve kaynatılır. Bitmiş pyzy yumuşak ve narindir ve yumuşak hamurlu dış kısımları zengin, etli dolguyu mükemmel bir şekilde tamamlar. Bazen sığ kızartılırlar ve onlara ince ve gevrek bir dış tabaka verirler.

Pyzy, en çok sotelenmiş soğan, kızarmış domuz pastırması parçaları, et ve tuzlu domuz pastırması ile servis edilir. Bu doyurucu ve besleyici kış yemeği genellikle ana yemek olarak servis edilir. Poznan’da mayalı hamurla yapılır ve içi doldurulabilir veya sade olabilir.

Yemek genellikle ördek eti ve kırmızı lahana ile servis edilir.