Semmelknödel (Almanya)

Semmelknödel popüler Alman ekmek mantısıdır, besleyici ve kullanışlıdır, geleneksel Alman mutfağının en çok yönlü yan yemeklerinden biridir. Çeşitli boyutlarda gelen çok sayıda semmelknödel çeşidi olmasına rağmen, hepsinin tanınabilir bir yuvarlak formu vardır ve temel malzeme olarak ekmek kullanırlar.

Yağda kızartılabilen dilimlenmiş veya doğranmış ekmek parçaları, yumuşatmak için genellikle sade süte batırılır, daha sonra esnek, yumuşak bir taban oluşturmak için yumurtalarla karıştırılır. Kendi başlarına inanılmaz derecede nötr olduklarından, genellikle sayısız lezzetli çeşit oluşturmak için farklı baharatlar ve ek malzemelerle karıştırılır.

Genellikle soğan ve maydanoz veya mercanköşk gibi taze otlar içerirler, ancak hindistan cevizi veya taze limon kabuğu rendesinden gelen güçlü tatlara bile dayanabilirler. Semmelknödel, çoğunlukla çeşitli kızartma et yemekleri ve yahnilerin tamamlayıcısı olarak servis edilse de genellikle sebze ve mercimeklerin yanında servis edilen veya kremalı mantar soslarına serpilen besleyici bir yemek olarak tüketilebilir.

Birçok Avrupa mutfağında çeşitli mantılar her yerde bulunur, ancak semmelknödel’in icadı genellikle Almanya’nın diğer bölgelerine ve Avusturya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelere yayıldığı Almanya’nın Bavyera bölgesi ile ilişkilendirilmiştir.