Tangbao (Çin)

Tangbao veya tangbaozi adı, buharda pişirilmiş Çin çorbasıyla doldurulmuş geniş bir mantı grubunu ifade eder. Menşeine bağlı olarak, genellikle jelatinli bir dolgunun etrafına sarılmış, bükülmüş ve üst kısmı kapatılmış ve daha sonra buharda pişirilmiş mayalı veya sade hamur ile yapılabilir.

Buharda pişirilirken, sert dolgu (genellikle kıyılmış domuz eti veya yengeç eti ile yapılır), hamurun içinde güvenli bir şekilde kalan lezzetli bir çorbaya dönüşür. Bu Çin lezzetinin doğası gereği, her zaman buharda pişirildikten hemen sonra servis edilirler, böylece çorba sıvı ve sıcak kalır.

Sıcak dolgusu nedeniyle tangbao dikkatli tüketilmeli ve genellikle benzersiz bir yeme tekniği kullanılmalıdır. Hamuru üstte tutmak için çubuklar kullanılır ve kenardan küçük bir parça alınarak çorbanın altta tutulan geniş kaşığa dökülmesi sağlanır.

Çin’de ve dünyanın dört bir yanındaki Çin restoranlarında bulunan tüm çeşitler tipik olarak atıştırmalık, dim sum yemeklerinin bir parçası veya doyurucu bir başlangıç olarak servis edilir.