Tangbao (Çin)

Tangbao veya tangbaozi adı, buharda pişirilmiş Çin çorbasıyla doldurulmuş geniş bir mantı grubunu ifade eder. Menşeine bağlı olarak, genellikle jelatinli bir dolgunun etrafına sarılmış, bükülmüş ve üst kısmı kapatılmış ve daha sonra buharda pişirilmiş mayalı veya sade hamur ile yapılabilir.

Buharda pişirilirken, sert dolgu (genellikle kıyılmış domuz eti veya yengeç eti ile yapılır), hamurun içinde güvenli bir şekilde kalan lezzetli bir çorbaya dönüşür. Bu Çin lezzetinin doğası gereği, her zaman buharda pişirildikten hemen sonra servis edilirler, böylece çorba sıvı ve sıcak kalır.

Sıcak dolgusu nedeniyle tangbao dikkatli tüketilmeli ve genellikle benzersiz bir yeme tekniği kullanılmalıdır. Hamuru üstte tutmak için çubuklar kullanılır ve kenardan küçük bir parça alınarak çorbanın altta tutulan geniş kaşığa dökülmesi sağlanır.

Çin’de ve dünyanın dört bir yanındaki Çin restoranlarında bulunan tüm çeşitler tipik olarak atıştırmalık, dim sum yemeklerinin bir parçası veya doyurucu bir başlangıç olarak servis edilir.

Tangbao Tarifi

Tangbao İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

Hamur Malzemeleri:

2 su bardağı un (yaklaşık 250 g)
1 çay kaşığı tuz
1/2 su bardağı su (yaklaşık 120 ml)

İç Malzemeleri:

300 g kıyma (dana veya domuz)
1 su bardağı su (yaklaşık 240 ml)
1 yemek kaşığı soya sosu
1 yemek kaşığı şeri (Çin pirinç şarabı)
1/2 yemek kaşığı susam yağı
1/2 yemek kaşığı nişasta
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
2-3 yeşil soğan, ince doğranmış
1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil

Tangbao Nasıl Yapılır

Hamur için, un ve tuzu karıştırın. Su ekleyin ve pürüzsüz bir hamur elde edene kadar yoğurun. Hamuru 30 dakika dinlendirin.

İç harç için, kıyma, soya sosu, şeri, susam yağı, nişasta, tuz, karabiber, yeşil soğan ve zencefili karıştırın. Daha sonra suyu ekleyin ve iyice karıştırarak suyun et tarafından emilmesini sağlayın.

Hamuru ince bir şekilde açın ve 10 cm çapında daireler kesin.

Her bir daire şeklindeki hamurun ortasına 1 yemek kaşığı iç harç koyun. Hamuru ortadan iki yana kıvırarak katlayın ve kenarlarını iyice kapatın.

Buharlı bir tencerede (buharlı pişirici veya bambu buhar sepeti ile) yağlı kağıt üzerine mantıları yerleştirin. Mantılar birbirine yapışmaması için aralarında boşluk bırakın.

15-20 dakika boyunca buharda pişirin.

Tangbao’yu sıcak servis yapın. İsteğe bağlı olarak, soya sosu, sirke ve rendelenmiş zencefil karışımından oluşan sos ile servis edebilirsiniz.