Modak (Hindistan)

Modak, Maharashtra eyaletinden geldiğine inanılan bir Hint tatlı mantı çeşididir. Hindistan’da modak çeşitli şekillerde hazırlanır ve çeşitli isimlerle bilinir. Bölgeye bağlı olarak, Tamil’de mothagam veya kozhukattai, Kannada’da modhaka veya kadubu veya Telugu’da kudumu olarak da adlandırılır.

Malzemeler, hazırlama ve pişirme yöntemleri de bölgesel farklılıklara bağlıdır. Bununla birlikte, en yaygın çeşit, pirinç unu ile yapılan ve rendelenmiş hindistancevizi ve jaggery tatlı bir karışımı ile doldurulmuş buğulanmış çeşit olan ukadiche modak olarak adlandırılır.

Bazen, modak kabuğunu yapmak için buğday unu ve irmik kullanılır ve dolgular ayrıca muz, safran veya hindistan cevizi gibi bileşenler içerebilir. Daha sonra hazırlanan modak buğulama, haşlama veya kızartma şeklinde yapılabilmekte ve hatta bazen çiğ olarak servis edilmektedir.

Bu geleneksel Hint lezzeti, Hindu tanrısı Ganesha’nın en sevilen tatlısı olmasıyla ünlüdür ve her yıl fil başlı tanrı Ganesha’yı onurlandırmak ve kutlamak için düzenlenen Ganesh Chaturthi festivalinde dini bir adak olarak hazırlanır.

Buğulanmış modak çeşitleri genellikle eritilmiş ghee ile servis edilirken, kızarmış çeşitler genellikle sade olarak servis edilir.