Germknödel (Avusturya)

Germknödel ünlü bir Avusturyalı buğulanmış mayalı hamur tatlısıdır. Rom-baharatlı erik reçeli ile doldurulmuş yumuşak hamurdan oluşur. Servis yapmadan önce, hamur tatlısı eritilmiş tereyağı veya vanilya bazlı sos ile cömertçe ıslatılır ve hatırı sayılır miktarda haşhaş tohumu serpilir.

Avusturya’nın doğu veya güney bölgelerinden geldiğine inanılan bu eşsiz tatlı, günümüzde vazgeçilmez bir kış yemeği haline geldiği ünlü Avusturya kayak merkezleriyle ilişkilendiriliyor. Germknödel günümüzde tatlı olarak tüketilse de Avusturya mutfağında ilk ortaya çıktığında durum böyle değildi.

Buchteln ve kaiserschmarrn gibi diğer birçok Avusturya yemeği gibi, etten genellikle kaçınıldığında Oruç sırasında yenmesi gereken ana yemek olarak icat edildi. Hala alışılmadık derecede büyük bir biçimde sunulmasının ana nedeni budur.

Germknödel her zaman taze hazırlanmalı ve sıcak servis edilmelidir. Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nde bu yumuşak buharda pişirilmiş çörekler, parené buchty ve buchty na páře olarak bilinir. Erik reçeli dışında ara sıra diğer meyve reçelleri, şekerli taze peynir, haşhaş tohumu veya çikolata ile doldurulur.