Muthia (Hindistan)

Muthia, nohut unu, zerdeçal, biber tozu, çemen otu ve tuzdan oluşan bir Hint mantısıdır. Bazen, kombinasyon ayrıca yağ ile birbirine bağlanır veya şekerle tatlandırılır. Şekillendirildikten sonra muthia, kişisel tercihlere bağlı olarak kızartılabilir veya buharda pişirilebilir.

Bu bir Gujarati yemeği olmasına rağmen, ıspanak, lahana veya su kabaklarından yapılan birçok muthia çeşidi vardır. Buğulanmış veya kızartılmış olsun, muthia tipik olarak hardal tohumları, susam tohumları ve doğranmış kişniş ile süslenir.

Muthia Tarifi

Muthia İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1 su bardağı kaba un (millet, mısır veya buğday)
1 su bardağı ince doğranmış ıspanak
1/2 su bardağı rendelenmiş kabak
1/2 su bardağı yoğurt
2 yemek kaşığı sıvı yağ
1 çay kaşığı karbonat
1/2 çay kaşığı toz zerdeçal
1 çay kaşığı toz kişniş
1/2 çay kaşığı toz kimyon
Tuz, tatlandırmak için
1 yemek kaşığı limon suyu

Tempering İçin:

2 yemek kaşığı sıvı yağ
1/2 çay kaşığı hardal tohumu
1/2 çay kaşığı susam tohumu
1-2 kuru kırmızı biber
8-10 kari yaprağı

Muthia Nasıl Yapılır

Kaba un, doğranmış ıspanak, rendelenmiş kabak, yoğurt, sıvı yağ, karbonat, zerdeçal, kişniş, kimyon, tuz ve limon suyunu bir kasede iyice karıştırarak hamur hazırlayın. Hamur, yumuşak ve şekil verilebilir olmalıdır.

Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak silindirik veya yuvarlak şekiller verin.

Buharlı pişiriciyi hazırlayın ve üzerine yağlı kağıt veya yaprak lahana serin. Bu, muthia’nın buharlı pişiriciye yapışmasını önleyecektir.

Muthia’ları buharlı pişiriciye yerleştirin ve üst üste binmemelerine dikkat edin, böylece eşit şekilde pişebilirler.

Buharlı pişiricide, yaklaşık 20-25 dakika boyunca muthia’ları pişirin veya içlerinin iyice piştiğinden emin olana kadar.

Tempering için:

Bir tavada 2 yemek kaşığı sıvı yağı orta ateşte ısıtın.

Hardal tohumlarını, susam tohumlarını, kuru kırmızı biberleri ve kari yapraklarını ekleyin. Baharatlar çatlamaya ve kızarmaya başladığında, ateşi kapatın.

Buharda pişirilmiş muthia’ları tavaya alın ve karıştırarak baharatların muthia’ların üzerine eşit şekilde yayılmasını sağlayın.

Servis:

Muthia’ları sıcak servis tabağına yerleştirin. Yanında yeşil chutney (coriander-mint chutney) veya tatlı tamarind chutney (demirhindi chutney) ile servis yapabilirsiniz. Ayrıca yoğurt ve kırmızı biber tozuyla süslemeyi düşünebilirsiniz.