Serviettenknödel (Almanya)

Serviettenknödel, Alman ekmek mantıları veya Semmelknödel adlarını geleneksel olarak pişirilme biçiminden türeten Semmelknödel‘dir: sıkıca sarılır ve bir bez peçetenin içinde buğulanır.

Tipik olarak bayat ekmek, baget veya simit, süt, yumurta, domuz yağı ve yumuşatılmış soğan parçaları ile yapılırlar. Ekmek karışımı genellikle tuz ve biberle tatlandırılır ve ekstra lezzet için genellikle taze kıyılmış maydanoz ve hindistan cevizi ile zenginleştirilir.

Bir kez yapıldığında, kütük şeklindeki hamur genellikle kalın dilimler halinde kesilir ve ya oldukları gibi yenebilir ya da güzelce kızarana kadar tavada kızartılır. Bu lezzetli ekmek mantıları, çeşitli rosto et lezzetleri, roladen, sos, mantar sosları ve mercimeklerin tipik bir eşlikçisidir ve geleneksel olarak Noel yemekleri ve düğünler gibi özel günler için hazırlanırlar.

Yemek günümüzde mutfak havlusu veya peçete yerine plastik sargı ve alüminyum folyoda daha yaygın olarak pişirilir. Serviettenknödel, Avusturya ve Çek mutfakları dahil olmak üzere diğer Avrupa mutfaklarının da bir parçası olmuştur.