MoonPie (Amerika)

MoonPie, 1902’de kurulan Tennessee’li Chattanooga Baking Company çalışanları tarafından icat edilen, çikolata kaplı bir marshmallow ve graham krakerli sandviçidir. Başlangıçta şirket, kraker ve gofret gibi en az 150 çeşitli unlu mamul satmış.

1917’de bir şirket satıcısı olan Earl Mitchell, çalışanların graham krakerlerini eritilmiş marshmallow’a batırdığını görmüş ve bu kombinasyona çikolata kaplamayı eklemiş ve MoonPie doğmuş. 1930’larda, bu tatlılar işçiler için bir temel bir yemekmiş ve II. Dünya Savaşı sırasında şirket, yurtdışındaki askerlere yüz binlerce MoonPie göndermiş.

MoonPie, markanın 29 Nisan 1917’deki başlangıcından bu yana Chattanooga Bakery’de günlük olarak yapıldı. Newport, Tennessee, ilk MoonPie Festivalini Mayıs 2012’de gerçekleştirdi.

Birleşik Krallık, Avustralya ve Kanada’da benzer bir ürün Wagon-Wheels olarak adlandırılmaktadır. Güney Kore’de, çok benzer “Choco Pie”, birkaç şirket tarafından üretiliyor. Japonya’da, Morinaga’nın yanı sıra bir Choco Pie markasıyla daha küçük boyutlu Angel Pies var.

Türkiye’de Halley, Mısır’da Bimbo isimleriyle benzer ürünler satılmaktadır.