Pittsburgh Pierogies (Amerika)

Başlangıçta Doğu Avrupa’dan gelen göçmenler tarafından Pennsylvania bölgesine getirilen pierogies, hem Pittsburgh şehrinde hem de Batı Pennsylvania’nın her yerinde benzersiz bir temel yemek haline geldi. Pierogies, geleneksel olarak patates veya peynirle doldurulan yumuşak, yarım daire biçimli mantılardır, ancak dolguların sayısı neredeyse sayısızdır ve yalnızca hayal gücü ile sınırlıdır.

Polonya’da, 13. yüzyıldan beri pierogies yapılmıştır ve Pittsburgh’un Büyük Göç sırasında bir nüfus patlaması yaşadığı 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’ne getirilmiştir. Pierojiler ucuz ve taşınabilir olduğundan, Sanayi Çağı boyunca çok sayıda değirmen işçisinin öğle yemeği kutularında ortak bir yemekti.

Bugün, yemek hem lüks restoranlarda hem de bölgedeki Polonyalı soyundan gelenlerin mutfaklarında servis ediliyor. Popülerlikleri, Pittsburgh Pirates adlı yerel spor takımının beyzbol maçı sırasında Büyük Pierogie Yarışı’nı (dev pierogie kostümleri içinde altı yarışmacının maskot yarışı) doğurdu.