Canederli ai Funghi (İtalya)

Pilzeknödel veya canederli ai funghi, mantarlarla zenginleştirilmiş geleneksel bir mantıdır. Yemek Tirol ve Güney Tirol’den geliyor ve tipik olarak, artık bayat ekmek kullanmanın yaratıcı bir yolunu gösteren bir garnitür olarak servis ediliyorlar.

Hamuru yapmak için ekmek genellikle mantar (porcini veya Cantharellus cibarius), yumurta, tereyağı, süt, soğan, maydanoz, tuz ve karabiber ile karıştırılır. Pilzeknödel suda kaynatılır veya altın kahverengi olana kadar her iki tarafta tereyağında kızartılır. Genellikle bir et suyunda veya çeşitli yahnilerle servis edilirler.

Rendelenmiş Parmigiano-Reggiano serpilmiş olarak ya da olduğu gibi tüketilebilir.

Canederli ai Funghi Tarifi

Canederli ai Funghi İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

250 gr beyaz ekmek kırıntısı (bayat ekmek de kullanabilirsiniz)
1 su bardağı (240 ml) süt
2 yemek kaşığı tereyağı
1 büyük soğan, ince doğranmış
300 gr karışık mantar (örneğin, şampinyon, porcini veya shiitake), doğranmış
2 yumurta
Tuz
Karabiber
1/4 su bardağı ince doğranmış maydanoz
1/2 su bardağı un
1/2 su bardağı rendelenmiş Parmesan peyniri

Canederli ai Funghi Nasıl Yapılır

Ekmek kırıntılarını bir kaba alın ve üzerine sütü dökün. 10-15 dakika boyunca ekmek kırıntılarının sütü emmesini bekleyin.

Tereyağında doğranmış soğanı kısık ateşte pembeleşene kadar soteleyin, ardından doğranmış mantarları ekleyin ve mantarlar suyunu salıp çekene kadar sotelemeye devam edin. Ocağı kapatın ve soğuması için karışımı bir kenara alın.

Ekmek kırıntısı karışımına, mantar karışımı, yumurtalar, tuz, karabiber, doğranmış maydanoz ve rendelenmiş Parmesan peynirini ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırarak hamur kıvamına getirin.

Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak yuvarlak şekil verin ve üzerlerini unla kaplayın.

Geniş bir tencerede bol su kaynatın ve tuz ekleyin. Canederli köftelerini kaynar suya dikkatlice atın ve kısık ateşte 15-20 dakika kadar pişirin. Köfteler suyun yüzüne çıkacak ve şişecektir.

Canederli köftelerini süzgeçle sudan çıkarın ve bir tabağa yerleştirin.

Canederli ai Funghi’yi sıcak servis yapın. İsteğe bağlı olarak, mantar sosu veya rendelenmiş Parmesan peyniri ile servis yapabilirsiniz.