Alivongvong (Tayvan)

Aslen Tayvan’ın yerli halklarından biri olan Amis tarafından yapılan alivongvong, içi etle doldurulmuş yapışkan bir pirinç hamuru mantısından oluşan geleneksel bir yemektir ve her şey küçük, el yapımı bir yaprak sepetin içine dikkatlice doldurulur.

Buharda pişirilmiş beyaz ve siyah pirinç, genellikle pirinç hamuru için kullanılırken, tipik dolgu domuz eti, yaban domuzu eti veya balık ve mantar içerir. Tipik yaprak seçimi, ustalıkla küçük, bağımsız bir sepete dönüştürülen pandan yapraklarıdır.

Yaprak sepeti daha sonra buğulanır, bu işlem hamur tatlısına hoş bir pandan yaprağı kokusu ve aroması verir. Bir tür zongzi, alifengfeng olarak da bilinen alivongvong, uygun taşınabilirliği nedeniyle genellikle Amis’in beslenme çantası olarak adlandırılır.

Eski günlerde Amis kadınlarının kocalarının yemeklerini el dokuması yaprak sepetlere koymaları bir gelenek olduğu için bazen Amis severlerin kutusu olarak da anılır. Bu yemek, Tayvan Aborjin mutfağının geleneksel ve doğal yönünü yansıtır ve yerli mutfak spesiyaliteleri sunan gece pazarlarında ve lokantalarda bulunur.