Shlishkes (Macaristan)

Shlishkes, özellikle Macarlar ve Aşkenaz Yahudileri tarafından sevilen patates bazlı hamuişidir. Hamur genellikle artık patates püresi, yumurta, un ve tuzla yapılır. Uzun bir şerit halinde yuvarlanır ve daha sonra daha küçük parçalar halinde kesilir.

Hamur yüzeye çıkana kadar kaynatılır ve daha sonra tereyağlı ekmek kırıntıları karışımı içinde pişirilir. Yemek gnocchi’ye benzese de aslında daha sıkıdırlar ve çıkıntıları yoktur. Bu Macar hamurlarına ayrıca peynir serpilmez veya gnocchi gibi soslarla kaplanmaz.

Shlishkes tipik olarak ete eşlik eden bir garnitür olarak servis edilir, ancak aynı zamanda bir tatlıya dönüştürülebilirler ve şekere sarılırlarsa kendi başlarına yenebilirler.

Shlishkes Tarifi

Shlishkes İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

600 g patates (iri ve haşlamaya uygun)
150 g un (düşük proteinli, 00 tipi)
1 büyük yumurta
1 çay kaşığı (5 ml) tuz
Bir tutam rendelenmiş muskat
2 yemek kaşığı (30 ml) tereyağı
1/2 su bardağı (120 ml) ekmek kırıntısı veya galeta unu
Tuz ve karabiber, tatlandırmak için

Shlishkes Nasıl Yapılır

Patatesleri haşlayın: Patatesleri iyice yıkayın ve kabuklarını soyun. Büyük bir tencereye patatesleri koyun ve üzerini geçecek kadar su ekleyin. Orta-yüksek ateşte patatesler yumuşayana kadar yaklaşık 20-25 dakika haşlayın. Haşlanan patatesleri süzün ve bir kenara koyun.

Patatesleri ezip hamuru hazırlayın: Haşlanmış ve iyice süzülen patatesleri sıcakken ezin veya bir patates presi kullanarak püre haline getirin. Yumuşak ve pürüzsüz bir doku elde edene kadar ezip karıştırın. Ezen patatesleri biraz soğumaya bırakın.

Hamur malzemelerini karıştırın: Soğuyan patateslere un, yumurta, tuz ve rendelenmiş muskat ekleyin. Tüm malzemeleri karıştırarak yumuşak ve esnek bir hamur elde edin. Eğer hamur çok yapışkan olursa, biraz daha un ekleyebilirsiniz.

Shlishkes şeklini verin: Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp elinizle uzun ve ince silindirler haline getirin. Silindirleri yaklaşık 1,5-2 cm’lik parçalara kesin.

Shlishkes’i haşlayın: Büyük bir tencerede tuzlu su kaynatın. Kesilen hamur parçalarını tencereye atın ve orta-yüksek ateşte yaklaşık 2-3 dakika haşlayın. Shlishkes’ler yüzeye çıktığında, süzgeçle alıp tabağa koyun.

Tereyağında ekmek kırıntısı kavurun: Başka bir tavada tereyağını eritin ve ekmek kırıntılarını veya galeta ununu ekleyin. Orta ateşte altın rengi olana kadar kavurun. Kavrulan ekmek kırıntısı üzerine haşlanmış Shlishkes’leri ekleyin ve karıştırarak tüm yüzeylerin ekmek kırıntısıyla kaplanmasını sağlayın.

Shlishkes tipik olarak ete eşlik eden bir garnitür olarak servis edilir.