Bubble And Squeak (İngiltere)

Bubble and squeak, patates ve yeşil sebzelerden oluşan geleneksel bir İngiliz yemeğidir. Başlangıçta lahana ana sebze olarak kullanılıyordu, ancak modern aşçılar patatesle birlikte Brüksel lahanası veya başka tür sebzeler kullanabilir. Patates ve sebzelerin karışımı birlikte ezilir, kızartılır ve geleneksel olarak soğuk etlerin yanında servis edilir.

Yemekte kullanılan patatesler genellikle Sunday Roast’tan arta kalanlardır. Yemeğin ilk kaydı, Maria Eliza Ketelby Rundell’in 1806 tarihli bir yemek kitabında bulunur. Bubble and squeak, yiyeceklerin kıt olduğu II. Dünya Savaşı sırasında popülaritesini zirveye çıkardı. Yemeğin adı, tavada kızartılırken çıkardığı seslere atıfta bulunur, ancak bazıları tüketildikten sonra olağandışı mide seslerine atıfta bulunduğunu söylüyor…

Bubble And Squeak Tarifi

Bubble And Squeak İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gram haşlanmış patates (ezilmiş)
300 gram haşlanmış beyaz lahana veya Brüksel lahanası (ince doğranmış)
1 büyük soğan (ince doğranmış)
2 yemek kaşığı tereyağı veya ayçiçek yağı
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
İsteğe bağlı olarak diğer sebzeler: havuç, bezelye, vb. (haşlanmış ve doğranmış)

Bubble And Squeak Nasıl Yapılır

Büyük bir kaba ezilmiş patates ve ince doğranmış lahanayı (ve diğer sebzeleri, eğer kullanıyorsanız) ekleyin.

İnce doğranmış soğanı, tuzu ve karabiberi ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırarak homojen bir karışım elde edin.

Büyük bir tavada, tereyağı veya ayçiçek yağını orta-yüksek ateşte ısıtın.

Sebze karışımını tavaya ekleyin ve spatula ile hafifçe bastırarak düzleştirin. Yaklaşık 5-7 dakika veya altın sarısı ve kıtır bir hale gelene kadar kızartın.

Kızaran sebzeleri dikkatlice çevirin ve diğer tarafını da 5-7 dakika veya altın sarısı ve kıtır bir hale gelene kadar kızartın. Gerekirse, küçük parçalara ayırarak daha kolay çevirebilirsiniz.

Bubble and Squeak’i sıcak servis yapın. İsteğe bağlı olarak taze soğan, ekşi krema, yoğurt veya sos ile süsleyip servis edebilirsiniz. Bu yemek, kahvaltıda ya da ana yemek olarak et yemeklerinin yanında da servis edilebilir.