Kluski Śląskie (Polonya)

Yuvarlak şekilleri ve ortasındaki küçük bir girinti ile karakterize edilen Silezya mantıları, patates unu veya patates nişastası ve genellikle yumurta sarısı ile birleştirilmeden önce püre haline getirilmiş veya pirinç haline getirilmiş pişmiş patateslerle oluşturulur. Adından da anlaşılacağı gibi, Polonya bölgesi Silezya’dan geliyorlar ancak ülke genelinde yaygın olarak tüketiliyorlar.

Haşlandıklarında, genellikle sos ile eşleştirilirler veya et parçacıklarına batırılırlar ve ana yemek olarak veya çeşitli kavrulmuş et yemeklerinin yanında tüketilebilirler.

Kluski Śląskie Tarifi

Kluski Śląskie İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1 kg patates (yumuşak çeşit, soyulmuş ve doğranmış)
1 yumurta
200-250 gram buğday nişastası (alternatif olarak mısır nişastası)
1 çay kaşığı tuz

Süslemek için:

2 yemek kaşığı tereyağı
1-2 yemek kaşığı ince doğranmış taze soğan (isteğe bağlı)

Kluski Śląskie Nasıl Yapılır

Patatesleri soyun ve doğrayın, ardından bol suda haşlayın. Patatesler yumuşayana kadar yaklaşık 15-20 dakika pişirin.

Haşlanmış patatesleri süzün ve iyice ezerek püre haline getirin. Patates püresini bir kaba alın ve soğuması için kenara koyun.

Soğuyan patates püresine yumurta, buğday nişastası (veya mısır nişastası) ve tuz ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırarak yumuşak ve esnek bir hamur elde edin.

Tezgahın üzerinde hamuru açın ve yaklaşık 2 cm çapında toplar halinde şekil verin. İstediğiniz boyuta göre topların büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz. Her topun ortasına başparmağınızla bir çukur açın.

Büyük bir tencerede tuzlu su kaynatın. Kluski Śląskie toplarını kaynayan suya dikkatlice atın. Köftelerin dibine yapışmaması için tencerenin dibine hafifçe vurarak karıştırın.

Kluski Śląskie köfteleri yüzmeye başladığında, 3-4 dakika daha haşlayın. Ardından köfteleri süzgeçle çıkararak bir tabağa alın.

Küçük bir tavada tereyağını eritin. İsteğe bağlı olarak ince doğranmış taze soğanı da ekleyin ve karıştırın.

Kluski Śląskie köftelerinin üzerine erimiş tereyağını (ve soğanı) dökün.

Sıcak servis yapın. Kluski Śląskie’yi et yemekleri, soslar veya sebzelerle birlikte sunabilirsiniz.