Raclette (İsviçre)

Raclette, adını inek sütünden yapılan hafif cevizli bir İsviçre peyniri, yemeği hazırlamak için bir cihaz ve eksiksiz bir yemek deneyimi ile paylaşan ulusal bir yemektir. Valais kayak bölgesinde ve köken aldığı İsviçre Alpleri’nin diğer bölgelerinde son derece popüler olan raclette, patatesleri kızartırken ateşin etrafında toplanan İsviçreli dağ çobanları tarafından icat edildi.

Ateşin yanına biraz peynir bıraktıklarında peynir erimeye başlamış ve patateslerin üzerine parça parça kazıdılar ve raclette doğmuş. Yemek adını, kazımak anlamına gelen Fransızca racler kelimesinden alır. Günümüzde çok az kişinin şöminesi olduğu için bunun yerine raclette eritici ve raclette ızgara gibi modern cihazlar kullanılmaktadır.

Kazınmış peynire genellikle kabukları açık kızartılmış veya pişmiş patatesler, sebzeler, söğüş, turşu, soğan ve ekmek eşlik eder. Ayrıca, peynir ve diğer malzemelerin karışımının, açılmış bir fırında patates üzerine kazındığı çeşitli racletteler de vardır.

Soğuk kış gecelerinde başkalarıyla paylaşmak için mükemmel bir yemek olan raclette, en iyi hafif beyaz şaraplar veya geleneksel kirsch likörleriyle eşleştirilir.