Steak-frites (Fransa)

Basitçe biftek ve patates kızartması olarak tercüme edilen steak-frites kökenlerini Fransız ve Belçika ulusal mutfağına kadar izlenen bir yemektir. Bu klasikte patates kızartması, elle kesilmiş rustik patates dilimlerinden, fabrikada üretilen türlere kadar çeşitlilik gösterir. Her zaman derin yağda kızartılırlar, onlara gevrek bir doku ve çekici bir altın rengi verirler.

Patates kızartması temel eşlik olsa da, biftek yemeğin ana yıldızıdır. Yemekte kullanılan en yaygın biftek, kaburga eti kesimidir, ancak sığır filetosu bifteği veya ünlü T-bone steak de restoran menülerinde yaygın olarak bulunur. Yemeğe genellikle basit bir sos, Béarnaise veya Hollandaise sosu eşlik eder.

Biftek ve patates kızartması, bir kadeh kaliteli Belçika birası veya Fransız şarabının yeri doldurulamaz bir eşlik görevi gördüğü, geleneksel Fransız ve Belçika birahanelerinde ve bistrolarında bulunan en yaygın yemeklerden biridir.

Steak-frites Tarifi

Steak-frites İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 dana bifteği (örneğin, antrikot, kontrfile veya biftek)
1 kg patates (soyulmuş, yıkanmış ve ince şeritler halinde kesilmiş)
Ayçiçek yağı (kızartmak için)
2 yemek kaşığı sıvı yağ (etleri kızartmak için)
Tuz ve karabiber
İsteğe bağlı: taze biberiye veya kekik

Steak-frites Nasıl Yapılır

Büyük bir tencerede ya da derin bir kızartma tavasında ayçiçek yağını ısıtın. Patates şeritlerini kızgın yağda altın sarısı ve kıtır olana kadar kızartın. Kızaran patatesleri kağıt havlu üzerine alarak fazla yağını süzün ve tuz serpin.

Dana bifteklerinin her iki tarafını da tuz ve karabiberle tatlandırın. İsteğe bağlı olarak taze biberiye veya kekik yapraklarıyla da süsleyebilirsiniz.

Büyük bir tavada sıvı yağı orta-yüksek ateşte ısıtın. Biftekleri tavaya koyarak her iki tarafını da istenen pişirme derecesine göre kızartın. Genellikle her tarafı 3-4 dakika (orta derecede pişmiş için) veya 5-6 dakika (iyice pişmiş için) süreyle kızartılır.

Etlerin üzerine bir parça tereyağı ekleyin ve eriyene kadar tavada tutun. Etler dinlenirken lezzetini artıracaktır.

Biftekleri tavadan çıkarın ve birkaç dakika dinlendirin. Bu sırada, kızarmış patatesleri tabaklara yerleştirin.

Dinlenen biftekleri tabaklara ekleyin ve hemen sıcak servis yapın.

Steak-frites’i yeşil salata ve isteğe bağlı olarak sos (örneğin, Bearnaise sosu) ile servis edebilirsiniz.