Gelato (İtalya)

Bu geleneksel tatlıya genellikle İtalyan usulü dondurma denir, ancak ikisi arasında belirgin farklılıklar vardır. Dondurmada olduğu gibi, gelato’nun temeli, daha sonra meyve püreleri, kuruyemişler, meyve veya diğer çeşitli tatlandırıcıların eklendiği süt, krema, yumurta ve şekerden yapılır.

Ancak gelatoyu dondurmadan ayıran şey, daha düşük yağ yüzdesi ve yavaş karıştırma işlemidir. Bu iki faktör, içerisinde daha az hava oluşmasıyla sonuçlanır, gelatoya daha yoğun bir doku verir ve lezzetlerini daha konsantre hale getirir. Gelato, her gelatonun temel özellikleri olan mükemmel düzeyde kremsi ve ipeksi bir bitiş sağlamak için genellikle geleneksel dondurmadan daha düşük bir sıcaklıkta saklanır.

Bu donmuş tatlı otantik bir İtalyan ürünüdür ve tipik olarak Sicilya ile ilişkilendirilmesine rağmen, ilk otantik dondurmanın yaratıcısının, Catherine de’ Medici’nin saltanatı sırasında Floransa’da ikamet eden simyacı Cosimo Ruggieri olduğuna inanılmaktadır.

Ancak, gelato hazırlama geleneğini Paris’e getiren ve orta sınıfa satmaya başlayan Sicilyalı yerli Francesco Procopio Cutò’ydu ve bu uygun fiyatlı tatlı kısa sürede oldukça popüler oldu. Gelato, aynı zamanda İtalyan göçmenler tarafından Kuzey Amerika’ya da götürüldü.

Geleneksel olarak, İtalyan gelatosu kepçeyle değil, düz bir spatula ile külahlara ve fincanlara konulur. Standart meyve, vanilya veya çikolatanın yanı sıra oryantal malzemeler ve baharatlar dahil olmak üzere aroma seçenekleri sınırsızdır. Gelato, en ünlü İtalyan mutfak icatlarından biri olmaya devam ediyor.