Pellkartoffeln (Almanya)

Pellkartoffeln, kabukları bozulmamış haşlanmış veya buharda pişirilmiş patatesleri ifade eder. Bu geleneksel Alman yemeği tek başına yenebilir veya çeşitli farklı yemeklere eşlik edebilir. Patatesler genellikle kirlilikleri gidermek için temizlenir ve daha sonra tuz ve (bazen) kimyon tohumu veya defne yaprağı ile tatlandırılmış suda bütün olarak pişirilir.

Kabuğu bozulmadan bırakmak, patateslerin daha iyi pişmesine ve doğal lezzetlerini ve besin maddelerini daha fazla korumasına izin verir. Bir kez yapıldığında, patatesler ya soyulabilir ya da kabukları bozulmadan yenebilir. Pellkartoffeln’in tadını çıkarmanın en basit yolu tuz ve tereyağıdır, ancak bir başka popüler yol da onlara kräuterquark (taze otlarla karıştırılmış kuark peyniri) ile eşlik etmektir.

Diğer tipik kombinasyonlar arasında somon remoulade (Lachsremoulade), lor ve keten tohumu yağı, leberwurst, heringsalat veya köri soslu pellkartofflen bulunur. Pellkartoffeln ayrıca her yerde bulunan Alman patates salatası (Kartoffelsalat), kızarmış patates, tavada kızartılmış patates (Bratkartoffeln), çeşitli patates mantıları (Kartoffelklöße), bir tür patates bazlı makarna (Schupfnudeln) gibi patates bazlı diğer spesiyaliteleri hazırlamak için kullanılır.

Pellkartoffeln Tarifi

Pellkartoffeln İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

8 adet orta boy patates (yaklaşık 1 kg)
Tuz
4 yemek kaşığı tereyağı (isteğe bağlı)
Maydanoz (isteğe bağlı, süslemek için)

Pellkartoffeln Nasıl Yapılır

Patatesleri iyice yıkayarak başlayın. Pellkartoffeln kabuklu pişirildiği için patateslerin temiz olması önemlidir.

Büyük bir tencereye patatesleri yerleştirin. Üzerini 2-3 cm geçecek kadar su ekleyin ve 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin.

Tencerenin kapağını kapatın ve orta-yüksek ateşte kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra, ateşi orta düzeye indirin ve patatesler yumuşayana kadar yaklaşık 25-30 dakika haşlayın. Patateslerin içine bir bıçak veya çatal batırarak yumuşaklığını kontrol edebilirsiniz.

Patatesler iyice haşlandığında, tencereyi ocaktan alın ve süzün. Patatesleri bir süre soğumaya bırakın.

Soğuyan patateslerin kabuklarını soyun. Eğer tereyağı kullanmak istiyorsanız, her bir patatesin üzerine azar azar tereyağı sürün ve erimesine izin verin.

(isteğe bağlı) Maydanozu ince ince doğrayın ve patateslerin üzerine serpiştirin.