Pellkartoffeln (Almanya)

Pellkartoffeln, kabukları bozulmamış haşlanmış veya buharda pişirilmiş patatesleri ifade eder. Bu geleneksel Alman yemeği tek başına yenebilir veya çeşitli farklı yemeklere eşlik edebilir. Patatesler genellikle kirlilikleri gidermek için temizlenir ve daha sonra tuz ve (bazen) kimyon tohumu veya defne yaprağı ile tatlandırılmış suda bütün olarak pişirilir.

Kabuğu bozulmadan bırakmak, patateslerin daha iyi pişmesine ve doğal lezzetlerini ve besin maddelerini daha fazla korumasına izin verir. Bir kez yapıldığında, patatesler ya soyulabilir ya da kabukları bozulmadan yenebilir. Pellkartoffeln’in tadını çıkarmanın en basit yolu tuz ve tereyağıdır, ancak bir başka popüler yol da onlara kräuterquark (taze otlarla karıştırılmış kuark peyniri) ile eşlik etmektir.

Diğer tipik kombinasyonlar arasında somon remoulade (Lachsremoulade), kuark ve keten tohumu yağı, leberwurst, heringsalat veya köri soslu pellkartofflen bulunur. Pellkartoffeln ayrıca her yerde bulunan Alman patates salatası (Kartoffelsalat), kızarmış patates, tavada kızartılmış patates (Bratkartoffeln), çeşitli patates mantıları (Kartoffelklöße), bir tür patates bazlı makarna (Schupfnudeln) gibi patates bazlı diğer spesiyaliteleri hazırlamak için kullanılır.