Triple-Cooked Chips (İngiltere)

Triple-cooked chips, tarifi ilk kez 1992’de geliştirmeye başlayan şef Heston Blumenthal tarafından yaratılmış bir İngiliz yemeğidir. Patatesler önce kaynatılır, sonra soğutulur, süzülür ve dondurulur. Daha sonra belirli bir sıcaklıkta derin yağda kızartılır ve soğutulur, ardından bir kez daha derin yağda kızartılır.

Ortaya çıkan patates cipsi gevrek, cam benzeri bir kabuğa sahipken, içi kabarık ve yumuşa kalır. Bu yenilikçi yemek ilk olarak 1995 yılında Blumenthal’in restoranı The Fat Duck’ta servis edildi ve günümüzde triple-cooked chips diğer birçok İngiliz restoranında standart bir ürün.

Bu çıtır atıştırmalıkları evde yapmanın iyi bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz, ancak İngiliz itfaiyeciler, kızartma tavası yangınlarında yaşanan artışlar nedeniyle, mutfağınızda cips yapmak yerine yerel dükkanlarda yenmesini öneriyormuş, çünkü birden fazla kızartıldığı için yangın çıkma riski de artıyormuş.

Dailymail’in 2014 yılındaki haberine göre, son beş yılda, Londra’da 1.754 kızartma tavası yangını meydana gelmiş ve bunun sonucunda 500 kişi yaralanmış ve 3 kişi hayatını kaybetmiş.