Patatje Oorlog (Hollanda)

Patatje oorlog, mayonez, ince doğranmış soğan ve olek sambal, soya sosu ve biberle tatlandırılmış fıstık bazlı satay tarzı sos gibi çeşitli çeşnilerle doldurulmuş patates kızartmasından oluşan bir Hollanda sokak yemeğidir. Yemek tipik olarak bir kağıt külahta servis edilir ve patates kızartması elle yenir.

Patatje oorlog bir içme yemeği olduğu için yanında soğuk bir bira ile eşleştirmeniz tavsiye edilir. Yemeğin adı savaş kızartması veya savaş cipsi anlamına gelir ve büyük olasılıkla patatje oorlog yemenin dağınık bir mesele olduğu gerçeğine atıfta bulunur; cips, soğan ve sosların her yerde olduğu bir savaş alanına benzer.

Patatje Oorlog Tarifi

Patatje Oorlog İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

800 gram patates, soyulmuş ve ince şeritler halinde kesilmiş
Bitkisel yağ, kızartma için
1/2 su bardağı mayonez
1/2 su bardağı satay sosu (hazır satay sosu kullanabilirsiniz veya aşağıdaki tarife göre kendiniz hazırlayabilirsiniz)
1/2 su bardağı doğranmış beyaz soğan
Tuz

Satay sosu için:

1/2 su bardağı fıstık ezmesi
1/2 su bardağı su
1 yemek kaşığı soya sosu
1 yemek kaşığı şeker
1 diş sarımsak, ezilmiş
1 çay kaşığı zencefil tozu
1 çay kaşığı biberiye tozu
1/4 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı limon suyu

Patatje Oorlog Nasıl Yapılır

Patatesleri kızartmak için geniş bir tavada yeterli miktarda bitkisel yağı ısıtın. İlk kızartma işlemi için yağın sıcaklığını orta-yüksek seviyede tutun. Patates şeritlerini ekleyin ve yaklaşık 4-5 dakika boyunca kızartın. Patateslerin rengi hafifçe dönene kadar kızartın, ardından havlu kağıt üzerine alarak fazla yağını süzün.

Satay sosunu hazırlamak için, tüm sos malzemelerini küçük bir tencereye ekleyin. Orta düşük ateşte sosu ısıtın ve sürekli karıştırarak kıvamlı hale gelene kadar pişirin. Sosu ocaktan alın ve bir kenara koyun.

İkinci kızartma işlemi için, yağı çok daha sıcak olacak şekilde ısıtın. Patatesleri tekrar tavaya ekleyin ve bu sefer altın rengi ve çıtır hale gelene kadar 2-3 dakika kızartın. Patatesleri havlu kağıt üzerine alarak fazla yağını süzün ve tuz ile tatlandırın.

Patatje Oorlog’u servis etmek için, kızarmış patatesleri bir tabağa yerleştirin. Mayonez ve satay sosunu üzerine sürün ve en üste doğranmış beyaz soğan serpin.