Dublin Coddle (İrlanda)

Sosis, soğan, rasher denilen pastırma dilimleri ve patatesten oluşan Dublin coddle , tipik bir kış yemeğidir. Adı muhtemelen, hafifçe kaynatmak anlamına gelen Fransızca caudle kelimesinden gelirken, yemeğin kökeni 1700’lere kadar uzanıyor.

İddiaya göre, Ringsend denizcileri tarafından kullanılan tek kapta yemek pişirme alışkanlığından kaynaklandı ve hem Jonathan Swift hem de Seán O’Casey’nin favorisiydi ve James Joyce’dan başka hiçbirinin eserlerinde bahsedilmedi. Artıkları kullanmanın bir yolu olarak icat edildi ve tipik olarak, yapılması çok kolay olduğu için popülerlik kazandığı daha büyük şehirlerde hazırlandı.

Ek bileşenler geleneksel olarak sadece tuz, biber ve maydanozdan oluşan arpa ve baharatları içerir, ancak günümüzde havuçlar, diğer kök sebzeler, domatesler, krema ve et suyu için biraz Guinness yağı yaygın eklemelerdir. Bununla birlikte, eklenen bileşenlere bağlı olarak, Dublinliler üç tür coddle bilirler – beyaz, kahverengi ve siyah coddle.

Beyaz coddle, biraz baharatla sadece temel sosisler, soğan, domuz pastırması ve patatesten oluşur. Kahverengi versiyonda ise Oxo küpleri, sığır eti veya bazı Dublinlilerin bir saygısızlık olarak gördüğü karışıma sığır kuyruğu çorbası eklenir. Öte yandan siyah coddle, geçmiş bir dönemin kalıntısı olduğu için bugün pek görülmemektedir.

Her durumda, ne tür coddle servis edilirse edilsin, en iyi sodalı ekmek ve bir bardak Guinness ile gider.