Hete Bliksem (Hollanda)

Hete bliksem, patates püresi, elma ve domuz pastırmasından oluşan geleneksel bir Hollanda yemeğidir. Yemeğin adı, elma püresinin patates püresini daha uzun süre sıcak tuttuğu gerçeğine atıfta bulunan sıcak yıldırım anlamına gelir, bu nedenle daha yüksek sıcaklık kişinin damağının yanmasına neden olabilir.

Tarifler aşçıdan aşçıya değişiklik gösterir, ancak hete bliksem birçok Hollandalı ailenin favori garnitürü olmaya devam etmektedir.

Hete Bliksem Tarifi

Hete Bliksem İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1 kg patates
4 adet yeşil elma (ör. Granny Smith)
1 adet soğan
200 gram dana jambon (isteğe bağlı)
50 gram tereyağı
100 ml süt
Tuz ve karabiber
1 çay kaşığı toz tarçın (isteğe bağlı)

Hete Bliksem Nasıl Yapılır

Patatesleri soyun ve büyük parçalara doğrayın. Elmalardan kabuklarını soyun, çekirdeklerini çıkarın ve dilimleyin. Soğanı soyup doğrayın.

Büyük bir tencerede patatesleri ve elma dilimlerini koyun. Üzerini geçecek kadar su ekleyin ve tencerenin kapağını kapatın. Orta ateşte, patatesler ve elmalar yumuşayıncaya kadar yaklaşık 20-25 dakika haşlayın.

Patates ve elmaları süzün ve suyunu ayırın. Tencereye geri koyun ve tereyağını ekleyin. Patates ve elmaları tereyağı ile birlikte ezip püre kıvamına getirin.

Püreye azar azar süt ekleyerek karıştırın. Pürenin kıvamı koyuysa, haşlama suyundan biraz daha ekleyebilirsiniz.

(İsteğe bağlı) Başka bir tavada jambonu ve soğanı tereyağı ile kızartın. Jambon ve soğan karışımını pürenin üzerine ekleyin.

Tuz, karabiber ve tarçını ekleyerek tatlandırın. Karışımı iyice karıştırın ve sıcak servis yapın.

Hete Bliksem, sebzeler veya protein kaynakları ile servis yapılabilir. Bu tarifi, jambon yerine başka bir et çeşidi veya et kullanmadan da uygulayabilirsiniz.