Crab Cake (Amerika)

Crab cake (yengeç keki), kabuklu deniz ürünleri, ekmek kırıntıları, yumurtalar, hardal, Worcestershire sosu ve taze otlar gibi tatlandırıcılardan oluşan popüler bir Amerikan balık köftesi türüdür. Diğer malzemelerle birlikte kıyılmış balık eti kavramı, malzemelerin kıt olduğu eski zamanlara kadar uzanır.

Bir tür yengeç kekinin ilk kolonilere İngiliz yerleşimciler tarafından tanıtıldığına inanılıyor. 19. yüzyıldan kalma yengeç kekleri için sayısız tarif var ve bunların çoğu ekmek kırıntıları ve baharatları birleştirirken, bazıları kızartılmıştır.

Ancak, 20. yüzyılda yengeç keki terimi ortaya çıkmadan önce, yengeç köftesi veya yengeç kroketi olarak adlandırılıyordu. Bugün yengeç kekleri New England, Gulf Coast, Kuzeybatı Pasifik ve Kuzey Kaliforniya kıyılarında popülerdir.

Genellikle hamburger ekmeği üzerinde tuzlu krakerler, limon dilimleri, patates kızartması, lahana salatası veya patates eşliğinde servis edilir.

Crab Cake Tarifi

Crab Cake İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

450 g taze veya konserve yengeç eti, süzülmüş ve kırıklarından arındırılmış
2/3 su bardağı ince galeta unu (daha fazlası gerekebilir)
1/4 su bardağı doğranmış yeşil soğan
1/4 su bardağı ince doğranmış kırmızı biber
1/4 su bardağı mayonez
1 büyük yumurta, çırpılmış
1 yemek kaşığı Worcestershire sosu
1 yemek kaşığı Dijon hardalı
1/2 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı karabiber
1/4 çay kaşığı kırmızı biber pul biberi (isteğe bağlı)
Ayçiçek yağı veya diğer nötr bir yağ, kızartma için

Crab Cake Nasıl Yapılır

Büyük bir kasede yengeç eti, galeta unu, yeşil soğan ve kırmızı biberi karıştırın.

Ayrı bir kasede mayonez, çırpılmış yumurta, Worcestershire sosu, Dijon hardalı, tuz, karabiber ve kırmızı biber pul biberini (isteğe bağlı) karıştırarak ıslatma karışımını hazırlayın.

Islatma karışımını yengeç eti karışımına ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı buzdolabında 30 dakika kadar dinlendirin, böylece karışım şekil almak için daha kolay hale gelecektir.

Kızartma için büyük bir tavada yağı ısıtın, orta-yüksek ateşte olmalıdır.

Yengeç karışımından 8 eşit büyüklükte yuvarlak ve düz köfte şekli oluşturun (Crab Cake). Eğer karışım çok gevşekse, daha fazla galeta unu ekleyerek kıvamını ayarlayın.

Crab Cake’leri tavaya yerleştirin ve her iki tarafını da altın kahverengi renkte olana kadar yaklaşık 4-5 dakika kızartın.

Kızaran Crab Cake’leri kağıt havlu üzerine alarak fazla yağını süzdürün.

Sıcak servis yapın ve dilerseniz yanında remoulade sos veya kıyılmış marul ile sunun.